Domovská stránka

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

Stříbrná medaile Nástup Lucemburků na český trůn

Stříbrná medaile Nástup Lucemburků na český trůn

Stříbrná medaile Nástup Lucemburků na český trůn

Více informací


1 400Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Stříbrná medaile Nástup Lucemburků na český trůn

 

Autor : Vojtěch Dostál, DiS.

Rytecké úpravy : Lubomír Lietava

Materiál : Ag 999

Hmotnost : 29 g

Průměr : 40 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká s opisem

Náklad : 1000 ks

Emise : rok 2010

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Medaile Nástup Lucemburků na český trůn je vydávána u příležitosti 700 let od královského sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Má připomenout historický význam dynastického propojení střední a západní Evropy a politický odkaz prvního Lucemburka na českém trůně, který 3. prosince 1310 pojal Elišku Přemyslovnu za svou choť a ovládl Prahu. Na 7. únor 2011 pak připadá 700. výročí korunovace tohoto královského páru.

Tímto aktem vstoupila na český trůn dynastie Lucemburků, která převzala politické a kulturní dědictví posledních Přemyslovců, dodala mu evropský rozměr a vytvořila z českého státu středoevropskou velmoc – soustátí České koruny. Praha se za vlády Lucemburků stala politickým centrem středověké Svaté říše římské a nejdůležitější kulturní metropolí na sever od Alp a na východ od Rýna.

Averzní strana nese portréty manželského páru Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského, který je lehce dominantnější a svou ženu „chrání“ překrývajícím ramenem. Umístění Jana Lucemburského v popředí symbolizuje i nástup Lucemburků na český trůn. Při tvorbě portrétů se autor inspiroval portréty Jana Parléře ze svatováclavského triforia.

Reverzní strana nese podobný prvek –českého a lucemburského lva, který toho českého opět mírně překrývá. Oba znaky jsou sklenuty lomeným obloukem, jenž je zde použit jako typický prvek doby i jako symbol propojení manželství – oblouk se klene nad oběma znaky a spojuje je. Motiv pod znaky pochází ze závěti Jana Lucemburského.

Zdroj: internetové stránky ČM

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.