AUROCK s.r.o.

Naše nabídka zboží

Zasílání informací

Emisní plán ČNB 2006-2010                                    Emisní plán České Mincovny r. 2009


Emisní plán ČNB 2011-2015                                    Emisní plán České Mincovny r. 2010


Emisní plán České Mincovny r. 2011


Emisní plán České Mincovny r. 2012

 

2012 - Sada 4 stříbrných medailí Šlechtický rod Vartenberků


Sada 4 stříbrných medailí Šlechtický rod Vartenberků - rok 2012

Více detailů


3 600Kč

Dostupnost:

2 položky na skladě


Sada 4 stříbrných medailí Šlechtický rod Vartenberků - rok 2012

 

Autor : Jaroslav Bejvl

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 16 g (4x)

Průměr : 34 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká s opisem

Náklad : 800 ks

Emise : březen 2012

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá stříbrná medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Rod Vartenberků byla česká panská rodina, která pocházela z velkého rozrodu Markvarticů. V erbu měla zlatě a černě štípený štít obtočený zelenou saní. Kolébkou rodu je střední Pojizeří. Ve 14. a 15. století patřili Vartenberkové k nejvýznamnějším rodům Českého království a vlastnili velké množství českých hradů a zámků.

Mezi zakladatele rodu patří Markvart z Března, který založil nedaleko Mimoně hrad Stráž neboli Vartenberk. Jeho syn Beneš z Vartenberka „Pincerna“ zastával funkci nejvyššího číšníka a komorníka krále. Byl rovněž otcem čtyř synů, kteří založili čtyři rodové větve – veselskou, kumburskou, kosteckou a děčínskou. O největší vzestup rodu se zasloužil Čeněk z Vartenberka, jenž byl husitským vůdcem, ale později se přiklonil ke straně katolíků. Posledním představitelem rodu byl Jan Jiří z Vartenberka. Zúčastnil se stavovského povstání a po porážce na Bílé hoře mu byl zkonfiskován veškerý majetek. Roku 1647 zemřel v exilu a tím rod Vartenberků vymřel.

Na averzní straně medailí jsou vyobrazeny idealizované portréty hlavních představitelů rodu Vartenberků.

Společná reverzní strana nese motiv rodového erbu.

Zdroj: internetové stránky ČM

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživaté.

Košík  

(prázdný)

Anketa

Jste spokojen s novým emisním plánem ČNB na následující roky 2011 až 2015?

  • Ano:
    151
  • Ne:
    160