Nabídka zboží

Zasílání informací

Emisní plán ČNB 2006-2010                                    Emisní plán České Mincovny r. 2018


Emisní plán ČNB 2011-2015                                    


 

2017 - Sada 4 zlatých mincí 25 NZD Válečný rok 1942 - Proof

2017 - Sada 4 zlatých mincí 25 NZD Válečný rok 1942 - Proof

Sada čtyř zlatých mincí 25 NZD Reformy Válečný rok 1942 - Proof - rok 2017

Více informací


84 950Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Sada čtyř zlatých mincí 4 x 25 NZD Válečný rok 1942 - Proof - rok 2017

 

Tato krásná sada obsahuje následující tituly:

Zlatá mince 25 NZD - Bitva u Midway - Proof

Zlatá mince 25 NZD - Bitva u El Alameinu - Proof

Zlatá mince 25 NZD - Projek Manhattan - Proof

Zlatá mince 25 NZD - Bitva u Stalingradu - Proof

 

Parametry každé z výše uvedených mincí:

Autor : Luboš Charvát

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 15,56 g (celá sada tedy 62,24g)

Průměr : 28 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 99 ks

Emise : rok 2017

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do plechové etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Uplynulo 75 let od událostí roku 1942 a při této příležitosti Česká mincovna vydává tradiční ucelenou sadu čtyř zlatých půluncových mincí z volného cyklu Válečný rok. Tento letopočet byl pro výsledek největšího konfliktu v lidských dějinách rozhodujícím.

Roku 1942 druhá světová válka stravovala celou planetu: Spojené státy americké se konečně aktivně zapojily do boje a vytáhly proti japonským vojskům řádícím v Pacifiku. Japonci chtěli ukázat svou nadřazenost u atolu jménem Midway, ale místo toho, aby americkému námořnictvu uštědřili lekci, přišli o všechny své letadlové lodě a z této ztráty se již nevzpamatovali.

Vojáci Velké Británie vedli v severní Africe vleklou válku proti elitním jednotkám německého Afrikakorpsu a u egyptského městečka El Alamein se mělo konečně rozhodnout o vítězi. Rozpoutala se jedna z největších tankových bitev všech dob, která definitivně zhatila nacistické plány na ovládnutí černého kontinentu.

Druhá světová válka zuřila již třetím rokem a Spojené státy se rozhodly najít způsob, jak ji ukončit co nejdříve. Zahájily proto přísně tajný vědecký projekt Manhattan, jehož účelem bylo vyvinout zbraň tak ničivou, že samotná její existence odradí národy světa od dalších myšlenek na válku. Tou zbraní byla atomová bomba.

Vražedná konfrontace vojsk nacistického Německa a Rudé armády dospěla ke Stalingradu. Město na Volze nebylo jen strategickým uzlem, ale také symbolem sovětského vzdoru. Sověti vydrželi, v největší bitvě historie, kde se bojovalo o každičkou místnost, zvítězili, vyrazili na západ a zastavili se až v Berlíně.

Reverzní strany mincí nesou následující válečné výjevy – americký střemhlavý bombardér Dauntless útočí na japonskou letadlovou loď Akagi; britský tank M3 Lee vítězí nad německým obrněncem Panzer IV; první tři atomové zbraně v dějinách – Trinity, Little Boy a Fat Man – leží před logem projektu Manhattan; německý voják útočí na sovětský tank T 34/76. Kompozici každého reverzu doplňuje vlajka vítězné strany a opis v příslušném jazyce – angličtině (Bitva u Midway, Projekt Manhattan), arabštině (Bitva u El Alameinu) a ruštině (Bitva u Stalingradu).

Averzní strana je pak čtveřici mincí společná – náleží atributům ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí), tj. jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 25 DOLLARS (NZD). Reliéf averzu doplňuje pětice přileb patřících národům, které se na mincích objevují – Němcům, Američanům, Sovětům, Britům a Japoncům.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.