Stříbrné mince České republiky roku 2010

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2010 - Pamětní stříbrná mince Karel Zeman, Proof

Pamětní stříbrná mince Karel Zeman - Proof

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Karla Zemana - Špičková kvalita (Proof)

Více informací


550Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Karla Zemana - Špičková kvalita ( Proof )

 

Hodnota : 200 Kč

Autor : Lenka Nebeská, DiS

Materiál : 900 Ag, 100 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,3 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : špičková kvalita

Hrana : hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"

Limitovaný náklad : 13.200 ks

Emise : 27. říjen 2010

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna , Jablonec nad Nisou

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

Na lícní straně mince je kompozice postav z filmů Karla Zemana – vpředu čaroděj z filmu „Čarodějův učeň“, vlevo Honzík a Mařenka z filmu „Pohádka o Honzíkovi a Mařence“ a vpravo Sindibád z filmu „Pohádky tisíce a jedné noci“. Za postavami je na filmovém pásu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“, nad ním název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je umístěna při pravém okraji mince vedle postavy Sindibáda.

Na rubu je rovněž kompozice motivů z filmů Karla Zemana – ponorka, chobotnice a jeskyně z filmu „Vynález zkázy“ a vzducholoď z filmu „Ukradená vzducholoď“. Uprostřed mincovního pole vedle vyobrazení vzducholodě je nápis „KAREL ZEMAN“ a letopočty „1910 – 2010“. Značka autorky dvousetkoruny, Lenky Nebeské, DiS., tvořena písmeny „L“ a „N“, je při spodním okraji dvousetkoruny.

Karel Zeman

(3. 11. 1910 – 5. 4. 1989)

    Trikový film je součástí filmové historie již téměř od jejích počátků a v jeho průkopnických dobách byl spojen především se jménem francouzského režiséra Georgese Méliese. Na jeho odkaz v historii našeho filmu nejlépe navázal režisér Karel Zeman. Narodil se v Ostroměři u Nové Paky a vzdělání získal během studia obchodní školy a následného kursu reklamního kreslení. Pracoval v několika reklamních studiích (z toho mezi lety 1930 – 1936 ve Francii) a posléze jako reklamní výtvarník firmy Baťa ve Zlíně. Za druhé světové války byl převeden do zlínského trikového ateliéru, kde se seznámil s Hermínou Týrlovou a Bořivojem Zemanem. Ze spolupráce s Bořivojem Zemanem vznikl film Vánoční sen, který v roce 1946 získal Zvláštní cenu na filmovém festivalu v Cannes.

    V dalším období v Zemanově dílně vznikla řada krátkých animovaných filmů, jejichž hrdinou byl pan Prokouk, který v krátkých epizodách s anekdotickou pointou řešil různé aktuální problémy (Pan Prokouk úřaduje, Pan Prokouk v pokušení aj.). Prvními delšími filmy Karla Zemana se stala adaptace satirické básně Karla Havlíčka Borovského Král Lávra a pohádka Poklad na Ptačím ostrově, v níž spojil několika technik animovaného filmu a která byla výtvarně inspirována perskými miniaturami.

    Pro většinu lidí je jméno Karla Zemana nerozlučně spjato s Cestou do pravěku, filmem o putování čtveřice chlapců do historie Země. Ten získal Karlu Zemanovi mezinárodní renomé – na benátském filmovém festivalu v roce 1955 obdržel cenu za nejlepší dětský film a v Manheimu o rok později získala cenu kritiky. Následující film, Vynález zkázy podle knihy Julese Vernea, byl výtvarně inspirován dobovými ilustracemi Edóuarda Rioua a Léona Benetta. Film opět zaznamenal mezinárodní úspěch včetně Ceny francouzských kritiků a Velké ceny EXPO 1958. Oproti předchozím dvěma filmům u následujícího díla, Barona Prášila, přesunul Karel Zeman důraz z trikové části filmu na práci s herci. V Bláznově kronice, příběhu dvou mušketýrů ze třicetileté války, byl obraz tvořen jak hraným, tak loutkovým a kresleným filmem. Ke knihám Julese Vernea se Karel Zeman vrátil svými posledními dvěma hranými filmy, Ukradenou vzducholodí, inspirovanou Verneovými Dvěma roky prázdnin, a filmem Na kometě.

    Kromě kombinovaných hraných filmů se Karel Zeman věnoval i filmům čistě animovaným – v Pohádkách tisíce a jedné noci vyprávěl příběhy bájného námořníka Sindibáda, následovala adaptace lužickosrbské pohádky Čarodějův učeň a české lidové pohádky představil ve filmu Pohádky o Honzíkovi a Mařence. Filmy Karla Zemana dodnes neztratily nic ze svého půvabu a jeho invenci obdivují stále nové generace diváků.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.