Zlaté mince České republiky roku 2011

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2011 - Most v Písku - zlatá mince z cyklu Mosty České...

2011 - Most v Písku - zlatá mince z cyklu Mosty České republiky, b.k.

Most v Písku - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky - Běžná kvalita (standard)

Více informací


42 900Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Most v Písku - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky

 

Nominální hodnota : 5.000 Kč

Autor : akademický sochař Zbyněk Fojtů

Materiál : 999,9 Au

Průměr : 28 mm

Síla : 1,95

Ryzí hmotnost : 1/2 oz

Hrubá hmotnost : 15,55 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 2.600 ks

Emise : 25. květen 2011

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá zlatá mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě červené krabičky České národní banky. Součástí není certifikát pravosti ČNB.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě !!!

 

Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku, shora český lev, moravská orlice a dole slezská orlice. Vlevo je vyobrazena socha sv. Jana Nepomuckého z píseckého mostu. Kolem v opisu je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“, označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5 000 Kč“ a název cyklu „MOSTY“. Značka České mincovny je v horní části opisu.

Na rubové straně mince je celkový pohled na most z nadhledu. Při pravém okraji mince je opis „GOTICKÝ MOST V PÍSKU“, vlevo nahoře ročník ražby „2011“ a vedle iniciály ZF autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů.

 

 

Gotický most v Písku

    Nejstarší dochovaný kamenný most v českých zemích se nachází v jihočeském Písku. Doba jeho vzniku nebyla dlouho přesně známá. První písemné zprávy o něm pocházejí z roku 1348, kdy Karel IV. přikázal, aby pokuty vybrané ve městě sloužily k udržování mostu. Díky tomu, že se písecký most zachoval v téměř původním stavu, bylo možno upřesnit rozborem vlastní stavby dobu jeho vybudování, která byla časově zařazena do třetí čtvrtiny 13. století. Město Písek bylo založeno Přemyslem Otakarem II. a je velmi pravděpodobné, že král financoval i stavbu mostu. Postavení píseckého mostu významně pomohlo při rozšíření obchodu na Zlaté stezce, která spojovala české země s Bavorskem a Horními Rakousy. Ve středověku přejíždělo přes most denně až 500 formanských vozů.

    Při stavbě mostu byla řeka Otava údajně svedena do nového řečiště. Této domněnce svědčí skutečnost, že při novodobé opravě mostu bylo zjištěno, že některé pilíře byly založeny přímo na skále upravované dláty. Pilíře jsou na návodní straně hrotitě zaostřeny do ledolamů, ale kryjí je ještě předsunuté dřevěné ledolamy, na povodní straně jsou pak oblé. Písecký most pochází patrně z dílny stavební huti, která budovala celý soubor píseckých raně gotických staveb a byla v té době hlavní stavební organizací, která pod vedením zvíkovského purkrabího Hirza realizovala pod královskou patronací jeho záměry v jižních Čechách. Podle názoru odborníků byla stavba od počátku budována jako celokamenný most. Vedle oblouků a pilířů měl kamennou i mostovku a zábradlí.

    Most býval ohraničen dvěma mostními věžemi. První z nich se zřítila při povodni v roce 1767, druhá byla zbourána v roce 1825. Most je zdoben plastickou výzdobou – původní středověkou tvoří kamenné kytice na vrcholech pilířů, barokní sochařská výzdoba pochází z konce 17. století a jejím autorem byl řezbář a kameník Jan Hammer z Čimelic.

    Most má celkovou délku 111 metrů a šířku 4, 5 metru. Šest mostních oblouků je půlkruhových a mají rozpětí 8 metrů, jeden mostní oblouk, postavený až po povodni v roce 1767, je segmentový o rozpětí 13 metrů.

Zdroj : webové stránky ČNB

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.