Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2015 - Stříbrná mince Václav Thám, b.k.

Stříbrná mince Václav Thám, b.k.

Pamětní stříbrná mince vydaná k 250. výročí narození Václava Tháma, standard

Více informací


6 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Pamětní stříbrná mince vydaná k 250. výročí narození Václava Tháma, standard - emise říjen 2015

 

Nominální hodnota : 500 Kč

Autor : akademický sochař Michal Vitanovský

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 40 mm

Síla : 2,8 mm

Hmotnost : 25 g

Provedení : běžná kvalita (standard)

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 4.900 ks

Emise : 21. říjen 2015

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě (Proof) !!!

 

Na lícní straně mince je v popředí zobrazena skupina lidí představující publikum zastoupené širokou veřejností. Fragment znaku s českým lvem spojuje tuto různorodou skupinu lidí, a symbolizuje tak jejich vlastenectví. Nalevo od skupiny je označení nominální hodnoty mince „500“ a pod ním zkratka peněžní jednotky „Kč“. Vlevo nahoře je vyobrazeno dřevěné divadlo Bouda. Při levém spodním okraji pětisetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při okraji mince napravo od skupiny lidí.

Na rubové straně pětisetkoruny je tříčtvrteční zadní pohled na Václava Tháma pohlížejícího do zrcadla, ve kterém je zobrazena mužská tvář. Při spodním okraji pětisetkoruny je text „VÁCLAV THÁM“ a při pravém okraji jsou letopočty „1765“ a „2015“. V oblasti ramene u portrétu jsou iniciály autora pětisetkoruny akademického sochaře Michala Vitanovského, které jsou tvořeny spojenými písmeny „MV“.

 

 

 

Václav Thám (250. výročí narození) – básník, dramatik a herec, jeden z prvních českých divadelníků, autor asi 50 divadelních her.

Některé zdroje uváděly jako rodiště Václava Tháma Přelouč, avšak ve skutečnosti se narodil v Praze. Zde vystudoval gymnázium a po přestupu na filosofii získal v 17 letech titul magistra filosofie. Roku 1783 začal pracovat jako policejní komisař, avšak veškerý svůj volný čas věnoval oživení českého divadla a literatury.

Jeho prvním literárním počinem se stal almanach Básně v řeči vázané z roku 1785, ve kterém zveřejnil převážně humanistické a barokní básně, ale i nové básně v českém jazyce. Thám do almanachu přispěl několika básněmi a napsal předmluvu, ve které vyjádřil snahu o pozvednutí českého jazyka. Do sborníku přispěli např. Matěj Václav Kramerius či Václav Stach a svým významem je almanach považován za počátek novočeské poezie.

Ve stejném roce, ve kterém vyšel almanach, se uskutečnila první česká představení v Nosticově divadle a Thám započal s překlady divadelních her. Působil i jako recenzent listu Das Pragerblättchen a od roku 1789 pracoval jako archivář a dramatik divadelní společnosti Vlastenecké divadlo.

Ve stejném roce byl propuštěn z policejních řad, důvodem byl patrně jeho sklon k alkoholismu, který se u něj negativně projevoval i v dalších letech. Po propuštění od policie Thámovi nezbylo nic jiného, než aby se stal hercem z povolání, začal také redigovat české noviny. Jako herec působil až do roku 1799, kdy se Vlastenecké divadlo dočasně rozpadlo.

Poté odešel z Prahy a stal se hercem kočovné společnosti. Jeho další stopy jsou prakticky neznámé, posledním doloženým místem kde působil je rakouské město Stockerau. Předpokládá se, že i ve stejném roce zemřel, patrně v Haliči.

Rozsah Thámovy překladatelské činnosti je obrovský, předpokládá se, že přeložil na 150 až 200 her. Tiskem vyšly však pouze dvě hry a soubor písní ze zpěvoher. I vlastní Thámovy hry známe pouze podle názvu, za nejvýznamnější je považována hra Břetislav a Jitka aneb Únos z kláštera, která je vůbec první původní hrou novočeského divadla. Mezi jeho další hry patří Vlasta a Šárka aneb Dívčí boj u Prahy či Kutnohorský havíři aneb Kdo se vynasnaží, netrpí nouzi. Osudům Václava Tháma, i když značně přibarveným, se ve svém díle F. L. Věk

Zdroj textu či obrazové části: internetové stránky ČNB

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.