Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2014 - Stříbrná mince Tomáš Baťa ml., b.k.

Stříbrná mince Tomáš Baťa ml., b.k.

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Tomáše Bati ml., standard

Více informací


490Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Tomáše Bati ml., standard - emise září 2014

 

Nominální hodnota : 200 Kč

Autor : Vojtěch Dostál, DiS.

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,3 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : běžná kvalita (standard)

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 5.800 ks

Emise : 3. září 2014

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna, a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě (Proof) !!!

 

Na lícní straně mince je dámská lodička, nad kterou je logo společnosti „Baťa“. Pod vyobrazením dámské lodičky je vyobrazení části zeměkoule. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je nad vyobrazením části zeměkoule. Při levém a horním okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je nalevo od vyobrazení části zeměkoule..

Na rubu mince je portrét Tomáše Bati mladšího. Při levém okraji dvousetkoruny je text „TOMÁŠ BAŤA MLADŠÍ“. Vpravo od portrétu jsou letopočty „1914“ a „2014“. Autorem mince je Vojtěch Dostál, DiS. Jeho iniciála, která je tvořena obráceným písmenem „D“, je vpravo od límečku na portrétu.

 

Tomáš Baťa mladší

(17. září 1914 – 1. září 2008)

    Tomáš Baťa mladší se narodil v Praze v rodině zakladatele obuvnického závodu Tomáše Bati a jeho manželky Marie Menčíkové. V roce 1894 Tomáš starší a jeho sourozenci Anna a Antonín založili rodinný podnik pod jménem T. & A. Baťa, jehož vedení se posléze Tomáš ujal.

    Tomáš Baťa mladší se narodil v době, kdy již byla baťovská obuvnická firma velmi úspěšnou. Jako devítiletý byl otcem poslán na studia do lycea v Anglii, později studoval i v Německu a ve Švýcarsku. V souladu s rodinnou tradicí se mu však dostalo i praktického vzdělání a na přání otce se vyučil ševcem. Dvacátá léta a počátek třicátých let je spojen s největším rozvojem Baťova závodu – byly zavedeny moderní metody řízení a organizace práce jako pásová výroba a samostatně účtující jednotky, to vše podpořené systematickým vzděláváním mladých lidí a originální reklamou. Výrobní a prodejní aktivity byly podpořeny výstavbou sportovních zařízení, škol a nemocnic k zajištění blahobytu spolupracovníků a celého kraje. Firma se stala během tohoto období největším světovým exportérem obuvi. Kromě obuvi vyráběl závod další široký sortiment přes punčochy a pneumatiky až po ševcovské stroje. Rodinná tragédie, kdy v roce 1932 při letecké katastrofě náhle zemřel otec Tomáš, zapříčinila změnu ve vedení firmy a do jejího čela se postavil jeho nevlastní bratr Jan Antonín. Ten podporoval další vzdělání Tomáše mladšího a pomohl mu připravit se pro zodpovědné funkce ve vedení firmy. Tak se Tomáš mladší stal nejprve vedoucím velké prodejny v Evropě, později ředitelem Obchodního domu ve Zlíně, pracoval i ve vedení britské baťovské společnosti v East Tilbury a byl pověřen otevřením obchodů v Belgii.

    V roce 1939 Tomáš Baťa mladší opustil Československo a odjel do Kanady, kam ho následovalo přes 100 spolupracovníků s rodinami. V Kanadě založil obuvnickou továrnu, strojírenskou jednotku a později síť prodejen. Kanadský strojírenský podnik se za války věnoval výrobě pro spojence a celý kanadský podnik podporoval spojenecké úsilí.

    V roce 1945 byla československá část Baťovy firmy znárodněna. Podnik ve Zlíně byl později přejmenován na Svit. Kromě znárodnění na určitou dobu oslabil rozvoj společnosti i spor o vlastnictví mezi Janem a Tomášem a jeho matkou Marií Baťovou. I přes rodinný spor a skutečnost, že ve sporu zvítězila kanadská část rodiny, Tomáš mladší se vždy snažil o očištění jména svého nevlastního strýce, který byl neoprávněně nařčen z kolaborace, a převzal v tomto směru hlavní iniciativu. V roce 1946 se Baťa oženil se Sonjou Wettsteinovou, s níž měl čtyři děti.

    Ke konci války Baťa převzal vedení společnosti a snažil se dát zpět do pořádku celou západní baťovskou organizaci, což bylo v té době velmi náročným úkolem. I přes tyto těžkosti však firma rozšiřovala svoji produkci do mnoha dalších zemí a stala se největší integrovanou obuvnickou společností na světě.

    Po sametové revoluci v roce 1989 se Baťa mohl po dlouhých letech opět podívat do Zlína, města svého mládí. Stal se jedním z poradců Václava Havla v oblasti obnovy ekonomiky. Založil také program na výuku podnikání a podnikatelské etiky. Mimo jiné předsedal Obchodnímu a průmyslovému poradnímu výboru při OECD a zasloužil se o přijetí Česka a Slovenska do této organizace. Nikdy nezapomněl na svůj český původ. Ve Zlíně založil filantropickou nadaci a předsedal také správní radě zlínské univerzity Tomáše Bati. Byl čestným doktorem řady světových univerzit, čestným plukovníkem kanadské armády a držitelem mnoha vysokých ocenění, včetně nejvyššího kanadského ocenění Řádu Kanady. Získal i Řád T. G. Masaryka a slovenský Bílý dvojkříž. I přes vysoký věk se Tomáš Baťa mladší věnoval vývoji a poslání Bata Shoe Organization, a to až do své smrti 1. září 2008 v Torontu.

Zdroj textu či obrazové části: internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.