Domovská stránka

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

Zlatá medaile Jiří Melantrich z Aventina - Au 1/2 Oz

Zlatá medaile Jiří Melantrich z Aventina - Au 1/2 Oz

Zlatá půluncová medaile Jiří Melantrich z Aventina - rok 2011

Více informací


23 500Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá půluncová medaile Jiří Melantrich z Aventina - rok 2011

 

Autor : ak. soch. Majka Wichnerová

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 15,56 g

Průměr : 28 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 400 ks - číslováno

Emise : červen 2011

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, tmavě červené krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Jiří Melantrich z Aventina

Významný renesanční tiskař a nakladatel žijící v 16. století, postupně vybudoval z převzaté tiskárny velký tiskařský a nakladatelský podnik evropského významu. Základem jeho ediční činnosti byla bible, kterou vydal několikrát, mj. pod názvem Bible Melantrichova zvaná též Melantriška. Věnoval se i tisku různé náboženské a mravoličné literatury. Počinem evropského významu bylo vydání české a německé verze Herbáře nebo také Bylináře.

Melantrich vydal přes 200 náboženských a naučných knih v češtině, němčině, latině a řečtině. Pyšnil se vkusnou úpravou, úhledností, vysokou odborností, jazykovou úrovní a obrazovou výzdobou svých knih. Technická i jazyková úroveň jeho tisku byla jedna z nejlepších na světě a kvalitní byl i jeho vydavatelský program.

Byl členem městské rady Starého Města pražského a roku 1557 mu císař Ferdinand I. udělil šlechtický titul společně s erbem nesoucím latinské heslo "Nec igni cedit nec ferro". V překladu to znamená "Nepodlehne ohni ani meči".

Akademická sochařka Majka Wichnerová na averzní straně medaile vyobrazila Jiřího Melantricha podle jeho jediného dochovaného portrétu na titulním listu Bible vydané v roce 1570. Za ním umístila signet J.Melantricha, jeho tiskařskou a nakladatelskou značku, v pozadí výřez z titulního listu téže Bible. Motiv je doplněn letopočty 1511-2011. V horní části medaile je uvedeno jméno Jiřího Melantricha z Aventina.

Na reverzní straně jsou vyobrazeny iniciály M, B, Q, velká zdobená počátečních písmena objevující se v Pěti knihách lékařských a v Bibli. Nad nimi je nápis „Bible česká“ a letopočet vydání 1570. Motiv reverzní strany uzavírá erb Jiřího Melantricha.

Zdroj: internetové stránky ČM

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.