Zlaté medaile roku 2011

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

Zlatá medaile Zahájení výuky na pražské konzervatoři - Au 1/2 Oz

Zlatá medaile Zahájení výuky na pražské konzervatoři - Au 1/2 Oz

Zlatá půluncová medaile Zahájení výuky na pražské konzervatoři - rok 2011

Více informací


18 500Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá půluncová medaile Zahájení výuky na pražské konzervatoři - rok 2011

 

Autor : Luboš Charvát

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 15,56 g

Průměr : 28 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 400 ks - číslováno

Emise : duben 2011

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, tmavě červené krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Prvním impulzem ke vzniku Pražské konzervatoře se stalo provolání pražské hudbymilovné šlechty v roce 1808, ve kterém vyjádřili potřebu podobou instituci založit. To je dnes považováno za jakousi zakládací listinu Pražské konzervatoře, nejstarší školy založené za účelem výchovy orchestrálních hudebníků. Společnost pro zvelebení hudby v Čechách sbírala dary a finanční příspěvky a 24. dubna 1811 byl zahájen první školní rok této výjimečné instituce. Škola sehrála významnou roli v rozvoji pražského a českého hudebního života. Během své dvousetleté existence, přes různé dobové peripetie až do dnešních dob, se výrazně podílela na rozvoji hudební vzdělanosti českého národa.

Škola postupně sídlila v bytech profesorů, v dominikánském klášteře, v Rudolfinu, v benediktinském klášteře, v chemickém ústavu až konečně za první republiky získala vlastní budovu v ulici Na Rejdišti na pražském Starém městě, kde sídlí dodnes. Školou prošly a působily na ní nejvýznamnější hudební osobnosti z celé Evropy.

Výtvarník Luboš Charvát zvolil jako ústřední motiv medaile právě historickou budovu konzervatoře na Starém městě, kterou znázornil netradičním způsobem.

Na averzní straně vytvářejí siluetu budovy notové osnovy, které se v řádcích nad sebou perspektivně sbíhají a uprostřed jsou doplněné hudebními značkami. Ve spodní části medaile je nápis v řádcích „Zahájení výuky na pražské konzervatoři 1811 – 2011“.

Motiv reverzní strany navazuje na averzní stranu. Notové osnovy jsou opět uspořádány do tvaru siluety budovy, také se perspektivně sbíhají a uprostřed z nich vystupuje hudební nástroj – violoncello.

Zdroj: internetové stránky ČM

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.