Stříbrné medaile roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Stříbrná medaile 30 let České mincovny - 1 Oz - K...

2023 - Stříbrná medaile 30 let České mincovny - 1 Oz

Stříbrná medaile 30 let České mincovny a české měny - 1 Oz - rok 2023...DODÁNÍ KONCEM 10/2023

Více informací


2 590Kč vč. DPH

4 zboží na skladě

Stříbrná medaile 30 let České mincovny a české měny - 1 Oz - rok 2023

Autor : Blažejová Alžběta

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : standard

Hrana : hladká

Náklad : 1.000 ks

Emise : říjen 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé papírové etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

TATO STŘÍBRNÁ MEDAILE BUDE SKLADEM KONCEM LISTOPADU 2023!!!

PO NASKLADNĚNÍ TOHOTO PRODUKTU VÁS POŽÁDÁME O PŘÍSLUŠNOU PLATBU A MEDAILI VÁM NÁSLEDNĚ DODÁME.

Rovných 30 let – tolik času uplynulo od vzniku České republiky, české měny a také České mincovny. Kulaté jubileum v roce 2023 připomíná mimořádná pamětní medaile vyražená z jedné trojské unce ryzího stříbra.

Mezi roky 1918 a 1992 byla jedinou mincovnou Československé republiky Státní mincovna ve slovenské Kremnici. Rozpad státu v roce 1993 znamenal i rozdělení společné měny, a protože na území nově vzniklé České republiky žádná mincovna nebyla, Česká národní banka začala hledat náhradu. Neměla v úmyslu budovat státní podnik, a tak vypsala veřejný tendr. Jeho vítězem se stala společnost Bižuterie z Jablonce nad Nisou, která mohla nabídnout bohaté zkušenosti v oblasti kovovýroby. Nová divize Bižuterie jménem Česká mincovna byla slavnostně otevřena 1. července 1993. Nejprve se zde razily mince oběžné, poté i mince pamětní a od roku 1996 je Česká mincovna výhradním výrobcem všech českých mincí. Své postavení však nezískává automaticky. Již 30 let se o mincovní zakázky s úspěchem uchází ve výběrových řízeních České národní banky. Vedle výroby pro potřebu státu Česká mincovna každoročně připravuje i vlastní emisní plán, který obsahuje desítky titulů. Snoubí se v nich špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti drahých kovů. V jejich reliéfech se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu…

Jablonec nad Nisou není jen domovem České mincovny, ale také vyšší odborné školy, která vzdělává mladé medailéry – čili budoucí tvůrce mincí a medailí. Podoba této pamětní medaile vzešla z jejich výtvarné soutěže. „Pro averzní stranu medaile jsem zvolila motiv jabloně, která symbolizuje město Jablonec nad Nisou. Jedno z jablek nese značku České mincovny a vedle něj jsou zakomponovány výroční letopočty 1993 a 2023. Dalším prvkem averzu jsou tři padající desetikoruny, jejichž součet dává dohromady číslo třicet,“ říká vítězka studentského klání Alžběta Blažejová. „Reverzní strana pak nese motiv českého lva – řvoucího, ve skoku, se dvěma ocasy a s korunou na hlavě. V jedné tlapě drží jednokorunovou minci a ve druhé peníz, který informuje o třicátém výročí. Do rozevláté hřívy jsou zakomponovány další české oběžné mince,“ dodává mladá medailérka.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

 

  • Autor Jan Petr, DiS./Irena Hradecká, DiS./Jakub Matouš, DiS., MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
  • Materiál Ag 999
  • Průměr 90 mm
  • Ryzí hmotnost 1.000 g
  • Provedení Standard
  • Hrana Hladká s číslováním
  • Limitovaný náklad 24 ks
  • Emise červen 2018
  • Emitent Česká mincovna a.s.
  • Mincovna Česká mincovna a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.