Stříbrné Smart mince roku 2019

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2019 - Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Cesta za svobodou

2019 - Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Cesta za svobodou

Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Cesta za svobodou - Sametová revoluce - rok 2019

Více informací


12 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Cesta za svobodou - rok 2019

 

Autor : Dostál Jiří, ak.soch./Dostál Vojtěch, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 62,2 g (4x)

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : vroubkovaná

Náklad : 400 ks

Emise : listopad 2019

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue společně s certifikátem pravosti.

V roce 2019 si připomínáme 30. výročí pádu totalitního komunistického režimu v Československu. Stěžejní události a klíčové osobnosti československé cesty za svobodou připomíná sada čtyř pamětních mincí České mincovny. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

Psal se rok 1989 a ve vzduchu byla cítit změna. Začalo to nenápadně, ale protesty v Československu nabíraly na obrátkách a jejich intenzita překvapila vládnoucí politiky, opozici i širokou veřejnost. Komunistický režim odpověděl hrubou silou, ale tentokrát bylo něco jinak – lidé se konečně přestali bát. Přestože si to strůjci totality neuvědomovali, jejich dny byly sečteny.

  • První mince je věnována takzvanému „Palachovu týdnu“ – pietnímu aktu naplánovanému k výročí sebeupálení Jana Palacha, který se změnil v mohutný projev občanského odporu. Brutální zákrok represivních složek se tehdy minul účinkem a vyvolal ještě větší rozhořčení, které přerostlo v sedm dní trvající protesty a radikalizaci dosud klidné veřejnosti.
  • Druhá mince je věnována „básníkovi s kytarou“ Karlu Krylovi, který propůjčil hlas pražskému jaru. Jeho poetické melancholické balady a satirické i vážné protestsongy reflektující společnost se staly jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa.
  • Třetí mince připomíná manifest Václava Havla s názvem „Několik vět“, který svým věcným a neútočným textem poprvé prolomil bariéru mezi disentem a širokou veřejností. Petici, jejímž ústředním tématem byla svoboda, podepsalo na 40 tisíc lidí.
  • Čtvrtá mince připomíná „sametovou revoluci“ – překotný sled událostí, které začaly „masakrem na Národní třídě“ a skončily definitivním pádem železné opony. Převrat, který proslul svou nenásilnou povahou, umožnil občanům Československa, aby se poprvé po čtyřech dekádách mohli svobodně rozhodovat.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.