Zlaté medaile roku 2019

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2019 - Zlatá medaile Jan Palach a Jan Zajíc - Národní hrdinové

2019 - Zlatá medaile Jan Palach a Jan Zajíc - Národní hrdinové

2019 - Zlatá medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc

Více informací


9 750Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc - rok 2019

 

Autor : ak. soch. Jiří Dostál

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 3,49 g

Průměr : 20 mm

Provedení : Proof

Náklad: 500 ks

Emise : leden 2019

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkového blistru.

Přestože byl Jan Palach po dlouhá léta všeobecně známější, dnes se jeho jméno vyslovuje jedním dechem se jménem Jan Zajíc. Bok po boku se tito dva studenti, kteří se upálili na protest proti komunistickému režimu, objevují také na zlatém dukátu z cyklu České mincovny Národní hrdinové.

„Vzhledem k tomu, že naše národy se octly na pokraji beznaděje a odevzdanosti, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku, a tak jsem získal právo napsat první listy a nastoupit coby první pochodeň.“ Jan Palach se pod svůj poslední dopis podepsal jako „pochodeň č. 1“ s tím, že je součástí organizované skupiny. V následujících dnech a týdnech pak komunistické represivní složky vyvinuly nemalé úsilí, aby tuto skupinu odhalily. Přestože vyšetřování existenci žádné skupiny nepotvrdilo, o měsíc později vzplála „pochodeň č. 2“, za kterou se označil Jan Zajíc. I když se dnes někteří historikové domnívají, že organizovaná skupina skutečně neexistovala, Palach a Zajíc našli ve východním bloku řadu následovníků, kteří demonstrovali svůj nesouhlas s komunistickými režimy a jimi prosazovanou ideologií. Takzvané živé pochodně tak zůstávají významnými osobnostmi dějin boje proti totalitě, útisku a nesvobodě.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.