Zlaté medaile roku 2020

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2020 - Zlatá čtvrtuncová medaile R. U. R. a slovo robot -...

2020 - Zlatá čtvrtuncová medaile R. U. R. a slovo robot - Příběhy naší historie

2020 - Zlatá medaile Příběhy naší historie - R. U. R. a slovo robot

Více informací


19 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatá medaile Příběhy naší historie - R. U. R. a slovo robot - rok 2020

 

Autor : Martin Dašek, MgA.

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 7,78g

Průměr : 22 mm

Provedení : Proof

Náklad: 100 ks

Emise : srpen 2020

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do vínové kožené etue.

Od premiéry antiutopické divadelní hry R.U.R. uplynulo rovných 100 let. Název díla je zkratkou fiktivní společnosti „Rossumovi Univerzální Roboti“, přičemž jako „roboti“ jsou označováni umělí dělníci, které vyrábí. Kde se tento novotvar, který se rozšířil do všech světových jazyků a který je dnes nedílnou součástí běžné mluvy, vzal? Jeho základem je historické slovo robota, které označuje poddanskou práci, a na zbytek odpoví sám dramatik Karel Čapek: „To slovo totiž nevymyslel autor hry R.U.R., nýbrž toliko je uvedl v život. Bylo to tak: v jedné nestřežené chvíli napadla řečeného autora látka na tu hru. I běžel s tím zatepla na svého bratra Josefa, malíře, který zrovna stál u štafle a maloval po plátně, až to šustělo. / »Ty, Josef,« začal autor, »já bych měl myšlenku na hru.« / »Jakou,« bručel malíř (opravdu bručel, neboť držel přitom v ústech štětec). / Autor mu to řekl tak stručně, jak to šlo. / »Tak to napiš,« děl malíř, aniž vyndal štětec z úst a přestal natírat plátno. Bylo to až urážlivě lhostejné. / »Ale já nevím,« řekl autor, »jak mám ty umělé dělníky nazvat. Řekl bych jim laboři, ale připadá mně to nějak papírové.« / »Tak jim řekni roboti,« mumlal malíř se štětcem v ústech a maloval dál. A bylo to. Tím způsobem se tedy zrodilo slovo robot; budiž tímto přiřčeno svému skutečnému původci.“

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.