Zlaté medaile roku 2020

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2020 - Zlatý třídukát sv. Václava se zlatým certifikátem

2020 - Zlatý třídukát sv. Václava se zlatým certifikátem

Zlatý třídukát sv. Václava se zlatým certifikátem - rok 2020

Více informací


29 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatý třídukát sv. Václava se zlatým certifikátem - rok 2020

 

Autor : Horák Petr, Mgr.

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 10,47 g

Průměr : 30 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 300 ks

Emise : září 2020

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do vínové kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Dukáty svatého Václava hrají v historii českého mincovnictví mimořádnou roli. Česká mincovna k nim v roce 2020 přidala svůj vlastní zlatý třídukát.

Psal se rok 1923 a ministr financí Alois Rašín s kolegy přemýšleli, jak oslaví 5. narozeniny Československa. Rozhodli se oživit historickou tradici ražby českých zlatých mincí, která sahala až do časů panovníků Jana Lucemburského a Karla IV., a tak se zrodily prvorepublikové Svatováclavské dukáty. Jejich autory se stali uznávaní umělci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Poutavý návrh mince s vyobrazením patrona českých zemí si Alois Rašín, na kterého byl spáchán atentát, nechal donést do nemocnice, ale ražby se již nedožil… Tehdejší Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Nezůstalo jen u dukátů, jejichž závazná specifikace činila 3,49 g zlata o ryzosti 986/1000 – razily se také jejich násobky v podobě dvoudukátů, pětidukátů a desetidukátů. V podobném duchu se nesou i nové dukátové ražby České mincovny.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.