Zlaté Smart mince roku 2020

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2020 - Zlatá investiční mince 50 NZD Božena Němcová - Osudové...

2020 - Zlatá investiční mince 50 NZD Božena Němcová - Osudové ženy

Zlatá investiční mince 50 NZD Božena Němcová - Osudové ženy - rok 2020

Více informací


64 990Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá investiční mince 50 NZD Božena Němcová - Osudové ženy - rok 2020

 

Autor : Vojtěch Dostál, DiS.

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 200 ks

Emise : srpen 2020

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do vínové kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Pátou osudovou ženou, kterou připomíná zlatá mince z volného cyklu České mincovny, se stala spisovatelka Božena Němcová, jejíž milostný život by vydal na román…

Manželství Josefa a Boženy Němcových nefungovalo.
Každý byl z jiného světa a společné měli snad jen vlastenectví. Výrazně starší úředník finanční stráže byl prchlivým člověkem, který vyznával upjatou morálku venkova a pro romantické představy své ženy neměl pochopení. Emancipovaná spisovatelka pro změnu zastávala revoluční ideály pražské inteligence a bouřila se proti zastaralým hodnotám. Protože pokrytectví v mezilidských vztazích bylo Boženě Němcové cizí, již po roce od svatby se chtěla nechat rozvést. Manželství popsala jako „otroctví, jež je často horší než otroctví v Americe“. Když však zjistila, že je těhotná, rozhodla se zatnout zuby a zůstala ve vztahu bez lásky. Nechtěla, aby její dítě vyrůstalo bez otce… Romantický cit hledala mimo rodinu a lásku k jinému muži nepovažovala za něco špatného. Intelektuálka, která oslňovala nevšední krásou, měla za svůj krátký život řadu afér a poměrů, ale nikoli proto, že by byla přelétavá. Vztah s každým mužem brala vážně, ale její milenci se nechtěli vázat, a tak skončila osamělá se zlomeným srdcem. „Moje srdce bažilo býti velmi milováno, mně bylo zapotřebí lásky jako květině rosy — ale darmo jsem hledala takovou, jakou jsem já cítila,“ svěřila se žena, která se opětované lásky nedožila…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.