Zlaté Smart mince roku 2020

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2020 - Zlatá mince 25 NZD Vincent van Gogh - Slavní umělci

2020 - Zlatá mince 25 NZD Vincent van Gogh - Slavní umělci

Zlatá mince 25 NZD Vincent van Gogh - Proof - rok 2020

Více informací


35 990Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá mince 25 NZD Vincent van Gogh - Proof - rok 2020

 

Autor :  Dašek Martin, MgA.

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 15,56g

Průměr : 28 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 200 ks

Emise : červenec 2020

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do vínové kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Poznámka :

Toto zboží čeká na svou ražbu. Chcete-li mít jistotu dodání tohoto titulu, neváhejte s objednávkou.

Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Vincent van Gogh byl nizozemský postimpresionistický malíř a kreslíř, který v průběhu deseti let na konci 19. století vytvořil na 900 maleb a 1100 kreseb. Za života se mu nepodařilo prosadit a jeho dílo bylo takřka neznámé, ale po smrti se stal jednou z největších osobností světového výtvarného umění. Jediným člověkem, který v něj skálopevně věřil, byl jeho mecenáš Theo van Gogh, který se živil jako obchodník s obrazy a podporoval malíře, jimiž tehdejší umělecký svět opovrhoval. Díky němu vstoupila jména van Gogh, Monet a Gauguin do dějin. Hluboké přátelství obou sourozenců dokládají stovky osobních dopisů, které se dochovaly do dnešních dní. Vedle výjimečného nadání přispěla k mimořádné oblibě Vincenta van Gogha také jeho duše opředená tajemstvím mýtu a šílenství. Malíře totiž sužovala psychická porucha – možná vrozená, možná zapříčiněná popíjením absintu, možná způsobená jedovatými barvami. Nesmrtelný je příběh o tom, jak si Vincent v záchvatu po hádce se svým kolegou a přítelem Paulem Gauguinem uřízl ucho. Přestože se své problémy pokoušel řešit, jeho deprese se neustále prohlubovaly, až si nakonec sáhl na život. Theo, neschopný smířit se s bratrovou smrtí, zemřel o šest měsíců později…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.