Stříbrné mince České republiky roku 2011

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2011 - Stříbrná mince Jiří Melantrich z Aventina, b.k.

2011 - Stříbrná mince Jiří Melantrich z Aventina, b.k.

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 500. výročí narození Jiřího Melantrich z Aventina, standard

Více informací


550Kč vč. DPH

3 zboží na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 500. výročí narození Jiřího Melantrich z Aventina, standard

 

Nominální hodnota : 200 Kč

Autor : Jan Smrž

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,2 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : běžná kvalita (standard)

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 7.900 ks

Emise : 15. červen 2011

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě (Proof) !!!

 

Na líci dvousetkoruny je kompozice pěti knih, vpravo signet Jiřího Melantricha, ve spodní části mince je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Kompozici doplňují ozdobné dekory. Značka mincovny je při horním okraji mince.

Na rubu dvousetkoruny je vyobrazení titulní strany Bible, vydané Jiřím Melantrichem z Aventina roku 1570, uprostřed je opět vydavatelův signet. Text „JIŘÍ MELANTRICH Z AVENTINA a letopočty 1511 – 2011 jsou ve výřezu nad titulní stranou bible. Kompozici opět doplňují ozdobné dekory, značka autora mince Jana Smrže, tvořená písmeny JS je při spodním okraji mince.

 

 Jiří Melantrich z Aventina

(1511 – 29. listopadu 1580)

    Vlastním jménem Jiřík Černý se podle dostupných údajů z Veleslavínova kalendáře narodil roku 1511 v Rožďalovicích v nezámožné utrakvistické rodině. O jeho mládí není známo téměř nic, až z roku 1534 pochází údaj o tom, že se stal bakalářem na pražské artistické fakultě. Po získání titulu patrně odešel do Wittenbergu k dalšímu studiu a touto dobou si také změnil příjmení na Melantrich. Prokazatelná je až informace z roku 1545, kdy na panství Jana z Pernštejna v Prostějově vydal knihu Doktora Urbana Rhegia rozmlouvání s Annou, manželkou svou. Po krátkém působení v Prostějově se Melantrich přesunul do Prahy, která tou dobou prožívala období výrazného kulturního rozkvětu. Z Moravy si dovezl tiskařský materiál a roku 1547 vydal další Rhegiovo dílo, Katechismus, který sám přeložil do češtiny. Melantrichově dílně se začalo dařit, avšak slibný vývoj přerušil zákaz tisku knih, který vydal císař Ferdinand I. jako reakci na stavovský odboj. V Praze byly zavřeny všechny tiskárny, kromě jediné, která náležela královskému tiskaři Bartoloměji Netolickému. Většina tiskařů zareagovala na zákaz tím, že pokračovali v činnosti jako knihkupci. Melantrich však zvolil jiné řešení - nechal se zaměstnat v podniku Bartoloměje Netolického.

    Hlavním Melantrichovým projektem se v době, kdy byl Netolického zaměstnancem, stalo nové vydání české Bible, na jejíž tisk a prodej měl Netolický privilegium po dobu deseti let. Přestože byl Melantrich oficiálně pouze Netolického zaměstnancem, ve skutečnosti působil spíše jako jeho velmi blízkým spolupracovník. O tom mimo jiné svědčí i fakt, že již při vydání Bible z roku 1549 byl uveden jako Netolického partner. Vydání Bible se stalo prvním významným Melantrichovým dílem a pomohlo mu se postavit ekonomicky na vlastní nohy. Od roku 1550 mohli pražští tiskaři opět nabývat privilegia k tisku, čehož využil Melantrich o dva roky později k převzetí Netolického podniku a odkoupení privilegia k tisku a prodeji Bible.

    V prvních letech samostatného podnikání vydával pouze drobné práce jako byly sněmovní artikuly, almanachy a minuce a věnoval se především přípravě druhého vydání Bible, které dokončil v prosinci roku 1556. Kniha vyšla v mimořádně velkém nákladu, protože o tři roky později končila Melantrichovi platnost privilegia na její výsadní prodej. Roku 1557 získal Melantrich od krále Ferdinanda I. přídomek z Aventina, který si zvolil jako odkaz k římskému Aventinu, místu, kde stávala první veřejná knihovna. Od roku 1558 byl jmenován jedním z pražských konšelů, což mu umožnilo rozšíření společenských i obchodních styků. Z tisků se soustředil především na různá vydání evangelií, epištol a sněmovních akt, což byla díla rozsahem nevelká, ale zajišťující stálý odbyt.

    Začátek 60. let 16. století je nejplodnějším období Melantrichova života. Mezi nejvýznamnější díla, která tou dobou vydal, patří především knihy italského lékaře a botanika Pietra Andrey Matthioliho. První z nich bylo jeho Pět knih lékařských. Zřejmě hned po jejich dotištění začal s tiskem Matthioliho nejznámějšího díla - Herbáře, který do češtiny přeložil Tadeáš Hájek z Hájku. Vydání knihy bylo pečlivě naplánováno, protože souběžně s českým vydáním vyšel Herbář i v němčině, čímž Melantrich pokryl téměř celý středoevropský trh. Herbář svou odbornou i výtvarnou kvalitou, rozsahem i nákladem přesáhl vše, co bylo do té doby v českých zemích vydáno. Nejbohatším rokem v Melantrichově produkci byl rok 1562, kdy vydal 19 knih včetně poezie Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic či knihy Erasma Rotterdamského. Dalším významným tiskem po Matthioliho Herbáři bylo vydání Vřesovcových Práv a zřízení zemského království Českého roku 1564. V polovině 60. let 16. století došlo v Melantrichově produkci k určitému zlomu a soustředil se již jen na běžná vydání a reedice starších knih. Na rok 1570 připravil třetí vydání Bible, na jejímž titulním listu se nachází jediný dochovaný Melantrichův portrét.

    Jako svého pokračovatele si Melantrich vybral profesora pražské university Daniela Adama z Veleslavína, kterého roku 1576 zasnoubil se svou dceru Alžbětou. Jiří Melantrich zemřel 19. listopadu 1580 a do doby, než dosáhl zletilosti jeho syn Jiří, vedl podnik Daniel Adam z Veleslavína. Po předčasné smrti Jiřího mladšího se tiskárny opět ujal Daniel Adam z Veleslavína, který v mnohém navázal na Melantrichovu produkci.

Zdroj textu či obrazové části: internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.