Špičková kvalita (Proof)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2001 - Pamětní stříbrná mince Český fotbalový svaz, Proof

Pamětní stříbrná mince Český fotbalový svaz - Proof

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení Českého fotbalového svazu - Špičková kvalita (Proof)

Více informací


7 800Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení Českého fotbalového svazu - Špičková kvalita (Proof)

Hodnota : 200 Kč

Autor : ak. soch. Milena Blašková

Materiál : 900 Ag, 100 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,3 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : špičková kvalita

Hrana : hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"

Limitovaný náklad : 4.000 ks

Emise : 5. září 2001

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna v Jablonci nad Nisou

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

Na lícní straně je umístěna umělecká kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " je v neuzavřeném opisu při spodním okraji mince. Označení nominální hodnoty "200 Kč" je umístěno pod heraldickými zvířaty .

Ústřední obraz rubové strany vytváří soudobý fotbalový míč, na kterém je posazen český lev v podobě, v níž byl ztvárněn na prvním znaku Českého fotbalového svazu. Vlevo od míče jsou nad sebou umístěny letopočty "1901" a "2001". Pod nimi jsou umístěn spojená písmena "MB" - iniciály jména autorky návrhu, akademické sochařky Mileny Blaškové. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed nad písmeny "E" a "P" ve slově "REPUBLIKA".

 ČESKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

    Fotbalový svaz v českých zemích byl oficielně založen na podzim roku 1901 pod názvem Český fotbalový svaz. V roce 1907 byl tento svaz přijat do mezinárodní federace FIFA (nejvyšší fotbalový orgán), která sdružuje národní svazy. Evropská fotbalová unie UEFA (zastřešující orgán pro evropské svazy) byla založena v roce 1954 a náš svaz se stal ještě téhož roku jejím členem.

Český fotbal získával úspěchy od samého začátku svého vzniku. Prvním vynikajícím úspěchem bylo vítězství na amatérském mistrovství Evropy v roce 1911 v Roubaix ve Francii. V evropských soutěžích se významně prosazovaly klubové celky, zejména Sparta a Slávie. V letech 1927 a 1935 Sparta vyhrála tzv. Mitropa Cup, soutěž která byla ve své době nejvýznamnější klubovou soutěží. Předválečnou etapu úspěchů završil tým Československa na druhém mistrovství světa v Itálii 1934, kde získal stříbrné medaile. Po druhé světové válce se náš fotbal začal prosazovat na mezinárodní scéně až v šedesátých letech. Na prvním mistrovství Evropy (hraném ještě pod hlavičkou Pohár národů) ve Francii 1960 získal bronzové medaile. V roce 1962 dosáhl tým Československa skvělého umístění na mistrovství světa v Chile, kde získal stříbrné medaile a skončil na druhém místě za Brazílií. Mistrovství Evropy v Jugoslávii 1976 bylo pro náš tým zlaté. Československo se stalo nejlepším celkem starého kontinentu, když ve finále zdolalo Německo legendární střelou Panenky z pokutového kopu. Velice úspěšný rok pro náš fotbal byl rok 1980. Na mistrovství Evropy v Itálii to byl zisk bronzových medailí a na olympijských hrách v Moskvě dokonce zlato, zatím jediné v historii našeho fotbalu.

Po rozdělení federace převzal český fotbal jako Českomoravský fotbalový svaz plně kontinuitu, což v praxi znamená, že se na jeho členství FIFA (od roku 1907) a v UEFA (od roku 1954) nic nezměnilo. Hned v první kvalifikaci samostatný tým České republiky uspěl a postoupil na mistrovství Evropy 1996 v Anglii. Tam se stal doslova senzací, když se dostal až do finále a přivezl stříbrné medaile. Triumfální byla cesta české fotbalové reprezentace kvalifikací na Euro 2000.

Český fotbal se nechlubí pouze kolektivními úspěchy, do světové historie se zapsali i jednotlivci - např. Josef Masopust (nejlepší hráč Evropy 1962), František Plánička, Josef Bican, Ladislav Novák, Ivo Viktor, Antonín Panenka nebo ze současných hráčů Pavel Nedvěd.

V současnosti je Českomoravský fotbalový svaz největším sportovním svazem u nás. Fotbal je nejpopulárnějším sportem a přehled jeho úspěchů v konkurenci, kterou se nemůže pochlubit žádné jiné sportovní odvětví na světě, je vynikající.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.