Špičková kvalita (Proof)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2007 - Zlatá mince Kulturní památka Ševčínský důl Příbram, Proof

ŠEVČÍNSKÝ DŮL

Zlatá mince Kulturní památka Ševčínský důl Příbram - Špičková kvalita (Proof)

Více informací


34 900Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Zlatá mince Kulturní památka Ševčínský důl Příbram - Březové hory

 

Nominální hodnota : 2500 Kč

Autor : Luboš Charvát

Materiál : 999,9 Au

Průměr : 22 mm

Síla : 1,5 mm

Ryzí hmotnost : 1/4 oz

Hrubá hmotnost : 7,78 g

Provedení : špičková kvalita

Hrana : hladká

Limitovaný náklad : 5.100 ks

Emise : 16.05.2007

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna, Jablonec nad Nisou

Každá zlatá mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě červené krabičky s logem České národní banky. Součástí není certifikát pravosti ČNB.

 

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

 

Na lícní straně mince jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku a na mezikruží v podobě ozubeného kola je neuzavřený opis s názvem cyklu "KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ". Ve spodní části mince je v oválném medailonu název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky "2500 Kč". Značka mincovny, která minci razila, je umístěna při pravém spodním okraji mezi moravskou orlicí a názvem státu.

Na rubu mince je šachetní budova Ševčinského dolu s těžní věží a budova strojovny. V pravé dolní části strojovny je ročník ražby "2007" a nad ní je dobový městský znak Březových Hor. Ve spodní části mince jsou v oválném medailonu zachyceni tři horníci při práci v dole. Na mezikruží v podobě ozubeného kola je neuzavřený opis "ŠEVČINSKÝ DŮL • PŘÍBRAM • BŘEZOVÉ HORY". Autorem výtvarného návrhu mince je pan Luboš Charvát. Jeho iniciály, stylizovaná propojená písmena "LCH", se nacházejí nad pravým horním okrajem budovy strojovny.

 

Kulturní památka Ševčinský důl Příbram - Březové Hory

    Ševčinský důl patří mezi významné památky technické architektury 19. století. Byl založen v roce 1813 na místě středověkého vodotěžného dolu a pojmenován nejprve po císaři Františkovi I. Později se změnil na důl Císaře Františka Josefa I. a v r. 1918 získal současný název podle významné rudné žíly. Důl má 32 pater a jeho celková hloubka, dosažená v r. 1909, činí 1128,8 m. Dominantou dolu je šachetní budova z roku 1879, vysoká 37,5 m, postavená ve stylu inženýrské architektury zvané Malakov, která je kombinací neomítnutých pálených cihel a kamene a vyznačuje se rovněž zdobnými architektonickými prvky (např. římsy, balustráda, tvarované cihly). Typická pro tuto budovu je věžička zakončená dřevěným ochozem, která byla určena pro astronomická pozorování. Těžní věž je z počátku 20. století. Součástí areálu Ševčinského dolu je i strojovna s unikátním pístovým kompresorem, cáchovna, bývalý bytový dům báňských úředníků a techniků a další provozní budovy.

    Celý areál je dnes základní částí Hornického muzea v Příbrami, největšího hornického muzea v České republice.

Zdroj : webové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.