Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2002 - Pamětní stříbrná mince Emil Holub, b.k.

Pamětní stříbrná mince Emil Holub - b.k.

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí úmrtí českého cestovatele a lékaře dr. Emila Holuba - Běžná kvalita (standard)

Více informací


1 990Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí úmrtí českého cestovatele a lékaře dr. Emila Holuba - Běžná kvalita (standard)

 

Hodnota : 200 Kč

Autor : ak. soch. Ladislav Kozák

Materiál : 900 Ag, 100 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,3 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 11.605 ks

Emise : 20. únor 2002

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna v Jablonci nad Nisou

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

Tuto minci nabízíme také v Proof kvalitě !!!

Na lícní straně mince je umělecké seskupení stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. V řádku pod tímto seskupením je označení státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a pod názvem státu je rovněž v řádku označení nominální hodnoty mince "200 Kč".

Na rubové straně je hlavním motivem portrét dr. Holuba v tropické přilbě. Na pozadí jsou po obou stranách portrétu stylizované postavy afrických domorodců. Šikmo přes pravou spodní část portrétu je nápis "EMIL HOLUB" a pod ním letopočty "1902-2002". Autorem mince je akademický sochař Ladislav Kozák, jehož iniciály jsou umístěny vlevo pod portrétem. Minci razila Bižuterie Česká Mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Její značka je na lícní straně dvousetkoruny uprostřed při horním okraji mince.

Dr. Emil Holub

    Dr. Emil Holub se narodil 7. října 1847 v Holicích, v rodině městského lékaře. Obecnou školu ukončil v Holicích. Po přestěhování rodičů do Pátku u Loun studoval jeden rok na malostranském gymnáziu v Praze a dále na gymnáziu v Žatci. Holubův zájem o poznání cizích zemí se projevil již v útlém věku sbíráním různých přírodnin a četbou cestopisů.

S pevným rozhodnutím, že se v budoucnu bude věnovat průzkumu vnitrozemí Afriky, vstoupil roku 1866 na pražskou universitu obor lékařství. Uvědomoval si, že medicínu bude na cestě divočinou nejvíce potřebovat. Zároveň se věnoval i studiu přírodních věd, zeměměřičství, kreslení a zeměpisu. Krátce po absolutoriu lékařství se vydal na první výpravu do jižní Afriky (1872 - 1879). Po počátečních nezdarech se usadil v Démantových polích, odkud podnikl tři menší výpravy k seznámení s prostředím. Z nich se vrátil s bohatým přírodovědeckým a národopisným studijním materiálem. Po návratu domů napsal dvousvazkový cestopis " Sedm let v jižní Africe", uspořádal bezpočet přednášek a mezi tím se velice pečlivě připravoval na druhou výpravu.

Druhou největší výpravu podnikl v letech 1883 - 1887 v doprovodu manželky k divokým Mašukulumbům. Po přepadení a vyplenění tábora se výprava za značně obtížných okolností musela vrátit. O této cestě napsal knihu "Druhá cesta po jižní Africe".

Holub ze svých cest do Afriky přivezl mnoho vědeckých poznatků a rozsáhlou sbírku etnografického matriálu. Sbírky byly vystaveny r. 1891 na výstavě ve Vídni a o rok později i v Praze. Pro nepochopení Národního muzea v Praze se celá obrovská sbírka rozptýlila po desítkách škol a vědeckých institucí skoro celé Evropy. Část sbírky se podařilo zachránit a v současné době je uložena v muzeu rodného města - Holicích.

V posledních letech byly životní poměry cestovatele značně neutěšené. Zemřel ve Vídni 21. února 1902 následkem malárie a prožitých útrap.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.