Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2002 - Pamětní stříbrná mince Jiří z Poděbrad, b.k.

Pamětní stříbrná mince Jiří z Poděbrad - b.k.

Pamětní stříbrná mince vydaná k 550. výročí ustanovení Jiřího z Poděbrad zemským správcem - Běžná kvalita (standard)

Více informací


1 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Pamětní stříbrná mince vydaná k 550. výročí ustanovení Jiřího z Poděbrad zemským správcem - Běžná kvalita (standard)

 

Hodnota : 200 Kč

Autor : ak. sochař Michal Vitanovský

Materiál : 900 Ag, 100 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,2 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 11.732 ks

Emise : 24. duben 2002

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna v Jablonci nad Nisou

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 Tuto minci nabízíme také v Proof kvalitě !!!

Na lícní straně mince jsou dva gotické kolčí štíty. Přes štít pánů z Kunštátu a Poděbrad je zprava položen štít s českým lvem - symbolem české státnosti. V řádku pod štíty je označení státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a pod ním ve dvou řádcích označení nominální hodnoty mince "200 Kč".

Na rubové straně je hlavním motivem portrét Jiřího z Poděbrad doplněný nápisem a letopočty "JIŘÍ Z PODĚBRAD ZEMSKÝ SPRÁVCE 1452-2002". Autorem mince je akademický sochař Michal Vitanovský, jehož iniciály spojené do stylizovaného srdce jsou umístěny vpravo od portrétu. Minci razila Bižuterie Česká Mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Její značka je na lícní straně dvousetkoruny při okraji mince vpravo od štítů.

Ustanovení Jiřího z Poděbrad zemským správcem

    Po husitských válkách byl vývoj politických poměrů v Čechách značně neutěšený. Král Albrecht zemřel v roce 1439 a země zůstala bez krále. Albrechtův syn Ladislav řečený Pohrobek se narodil až po otcově smrti. Šlechtě, spolčené v panské jednotě a soustředěné v Praze, plně vyhovoval stav království bez krále. Pod vedením Hynka Ptáčka z Pirkštejna a po jeho smrti (1444) pod vedením Jiřího (někdy je uváděn jako Jiřík) z Poděbrad se ve východních Čechách vytvořil šlechtický svaz jako protiváha panské jednoty. Východočeský svaz šlechticů, ke kterému se hlásila i některá města, hájil kompaktáta, omezoval světskou moc církve, trval na konfiskaci církevního majetku a přitom se opíral o sliby, jež dal před korunovací českým stavům císař Zikmund. Program Východočeského svazu byl pokrokovější než program panské jednoty hlásící se k poslušnosti papeži a omezující veškeré výsledky husitského hnutí jen na přijímání z kalicha. Mezi oběma tábory vypukla válka čas od času přerušovaná příměřím. V září 1445 zajel do Prahy nový vůdce Poděbradské jednoty (tak se Východočeský svaz začal nazývat) pan Jiří z Kunštátu a na Poděbradech a získal od pražských konšelů slib, že chtějí pracovat pro blaho země. Ve skutečnosti to byla jen slova. Když později Poděbradská jednota navrhla ustanovení zatímního zemského správce, než bude mladičký Ladislav dosazen na trůn, byli Pražané mezi prvními, kdo tento návrh odmítl a tak podpořili panskou jednotu, aby nemohla být ustanovena pevná centralizovaná vláda. Mezitím narůstala nespokojenost mezi obyvatelstvem zvláště mezi pražským. Vyvrcholení nastalo v květnu 1448 po útěku papežova legáta z Prahy, který tzv. přijel jednat o kompaktátech, ale ve skutečnosti přijel obracet kališníky na katolickou víru. Poděbradská jednota dovedla chytře využít lidové nenávisti. Jiří z Poděbrad ve vší tajnosti sebral vojsko a vytáhl na Prahu. Vítězství Poděbradské jednoty a dobytí Prahy dne 4. září 1448 zlomilo moc panské jednoty a pražské oligarchie. Mezi pražskou obcí a Jiřího Poděbradskou jednotou vznikla pevná přátelská pouta. Pražané podporovali Jiřího snahy o navrácení mladičkého krále Ladislava do Čech. Rozhodná podpora Jiřího politiky vedla Pražany k jeho obecnému uznání zemským správcem. Již v roce 1451 se o tom jednalo na zemském sněmu v Benešově (v Praze řádil mor). Konečné slovo však přece jenom padlo v Praze. V dubnu 1452 se sešel na Staroměstské radnici zemský sněm, který jednoznačně zvolil Jiřího z Poděbrad zemským správcem. K ruce byla novému vladaři dána rada složená z devíti šlechticů a dvou měšťanů. Když se v září 1452 Jiřímu poddal Tábor, byla země opět po dlouhých letech sjednocena pod jediným vladařem.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.