Stříbrné medaile 1993 - 2008

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2006 - Stříbrná medaile Wolfgang Amadeus Mozart

Stříbrná medaile Wolfgang Amadeus Mozart

Stříbrná medaile 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta

Více informací


1 950Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Stříbrná medaile 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta

 

Autor : ak. malíř Karel Zeman

Rytecké úpravy : Lubomír Lietava

Materiál : Ag 999

Hmotnost : 42 g

Průměr : 50 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká s opisem

Náklad : 1000 ks

Emise : 2006

Ražba : Česká Mincovna a.s.

 

 

Wolfgang Amadeus Mozart

(27. ledna 1756, Salcburk – 5. prosince 1791, Vídeň) je považován za jednoho z největších skladatelů klasické hudby všech dob. Letopočty na medaili 1756 – 2006 připomínají 250. výročí narození W. A. Mozarta. Mozart měl vřelý vztah ke Stavovskému divadlu, kde byla poprvé uvedena umělcova opera „Don Giovanni“ a kde slavila úspěch také jeho „Kouzelná flétna“. Tato dvě díla jsou na medaili zachycena obrazově i symbolicky.

Na averzu je zachycena souhra zednářských symbolů dle zednářského tapisu, objevujících se v opeře, a zednářských symbolů zaměněných za symboly, jimiž se vyznačuje Mozartova hudba a opera konce 18. století obecně. Kolem oválného medailonu s dobovým portrétem Mozarta se tyto symboly skládají do jakéhosi vavřínového věnce. Po okraji medaile se vine provaz se třemi uzly přátelství, který naznačuje Mozartův vztah k Praze. Nad Mozartovým medailonem je zleva umístěn Měsíc s 5 hvězdami (tehdy bylo známo jen 5 planet), plamenná hvězda nebo plamenný pentagram symbolizující zednářům Boha Slunce a znamenající Moudrost, jež je v Kouzelné flétně zosobněna postavou Sarastra. Slunce přechází do medailonu a ozařuje Mozartovu hlavu. Zednářské předměty – nástroje k vybudování chrámu Moudrosti – autor zaměnil za hudební nástroje: trubku, fagot, mandolínu, violoncello, tympány, harfu, housle, lesní roh, hoboj, basetový roh – jimi usiluje o dokonalost hudebník. Nástroje se vznášejí, oživeny geniálním hudebním tvůrcem.

Reverzní strana stylizuje průčelí Stavovského divadla, téměř domovské Mozartovy scény. Ve spodní části, pod budovou, je květinový ornament s lyrou nacházející se na zábradlí balkonu divadla. Celé zobrazení dotvářejí dva motivy zastupující dvě Mozartovy opery inscenované ve Stavovském divadle: vlevo postava Papagena v masce, obklopeného poletujícími ptáčky, jednoho z protagonistů Kouzelné flétny, a vpravo ruka Dona Giovanniho nabízející se k osudovému stisknutí veliké komturově ruce, která se ji chystá smrtelně rozdrtit.

Zdroj: internetové stránky ČM

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.