Stříbrné medaile roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Stříbrný Tolar k narození dítěte - Koník

2023 - Stříbrný Tolar k narození dítěte - Koník

Stříbrná medaile Tolar k narození dítěte - Koník "2023"

Více informací


1 650Kč vč. DPH

3 zboží na skladě

Stříbrný Tolar k narození dítěte - Koník "2022"

 

Autor : Nebeská Lenka, Dis.

Materiál : ryzí stříbro - Ag 999

Hmotnost : 29 g

Průměr : 40 mm

Provedení : Proof

Emise : leden 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každý stříbrný tolar je uložen do tematického dárkového balení, které obsahuje vedle tolaru také certifikát pravosti s prostorem pro vepsání osobního věnování a údajů o miminku.

Poznámka :

Toto zboží čeká na svou ražbu. Chcete-li mít jistotu dodání tohoto titulu, neváhejte s objednávkou.

Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ se v českých zemích rozmohla v éře renesance, po vzniku Československa začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a dnes na ně navazuje Česká mincovna. Například tímto stříbrným tolarem s motivem houpacího koně.

Hračky jsou staré jako lidstvo samo. Jejich úkolem není jen potěšit a zabavit děti, ale také rozvíjet fantazii, vzdělávat a nenásilně připravovat na dospělý život. Ještě předtím, než se jejich masové produkce chopili protřelí obchodníci, byla každá jednotlivá hračka originál – každou vyrobily ruce milujících rodičů či prarodičů. Mohlo jít o panenku, domeček, meč nebo třeba o houpacího koníka. Dřevění koně se dvěma ližinami se poprvé objevili v 17. století na území dnešních Spojených států amerických. V 19. století se pak dostali do Evropy, kde si je rázem zamilovaly děti ze všech společenských tříd. Avšak není pochyb o tom, že historie této hračky sahá mnohem hlouběji do minulosti. Tradiční hračky byly vždy zjednodušenými kopiemi věcí ze skutečného světa a jen těžko si lze představit dítě, které by si ve starověku nechtělo hrát s takovým trojským koněm…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.