Smart mince roku 2014

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2014 - Stříbrná mince Gustav Fabergé

2014 - Stříbrná mince Gustav Fabergé

Stříbrná mince 2 NZD Gustav Fabergé - rok 2014

Více informací


3 950Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Stříbrná mince 2 NZD Gustav Fabergé - rok 2014

 

Autor : Asamat Baltaev, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Nominální hodnota : 2 NZD

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 400 ks

Emise : říjen 2014

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Ve světě přepychu a bohatství existuje několik jmen, při jejichž vyslovení zavládne v té správné společnosti vzrušené ticho. Jedním z nich je jistojistě Gustav Fabergé. Světoznámý klenotník, jenž se narodil právě před dvěma sty lety. Jeho precizní práce s drahými kovy je tak věhlasná, že kulaté výročí neminulo ani Českou mincovnu. Ta k nedožitému jubileu zlatníka Gustava Fabergého připravila nádhernou emisi stříbrné mince ve špičkové kvalitě proof.

Kořeny rodu Fabergé vedou do Francie, kterou však, coby protestanti, jeho příslušníci opustili po zrušení Ediktu nantského v roce 1685. Tím totiž přišli hugenoti, k nimž se rodina v silně katolické Francii hlásila, o četná práva. Část předků Gustava Fabergého se přesunula do carského Ruska, on sám se narodil roku 1814 v Pärnu v Livonii (současném Estonsku), kam se jeho otec přestěhoval z Německa. Učil se u Ferdinanda Spiegela v Petrohradě a pracoval pro Wilhelma Keibela. Získal mistrovskou kvalifikaci a otevřel si dílnu Fabergé v Petrohradě ve sklepě na ulici Bolšaja Morskaja.

V roce 1842 se oženil s Charlottou Jungstedtovou, dcerou dánského malíře, s níž měl pět dětí. V roce 1860 se společně s nimi odstěhoval na odpočinek do Drážďan a firmu v Rusku nechal v rukou partnera Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten se proslavil zejména velikonočními vejci, která vyráběl převážně na zakázku pro carskou rodinu. Světově proslulá díla zlatnických mistrů vznikla v počtu asi 50 kusů, dochovalo se jich však o něco méně. Jejich precizní zpracování, využité materiály a originální otevírací kompozice s překvapením se staly synonymem opulence a luxusu.

Právě tento prvek zdobí averz stříbrné mince, která je věnována památce Gustava Fabergého. Jedná se o plastiku klenotu v podobě vejce. Tu pro Českou mincovnu připravil výjimečně talentovaný medailér Asamat Baltaev. Motiv lícní strany doplňuje podobizna královny Alžběty II. a nominál 2 NZD. Na reverzu se nachází portrét Gustava Fabergého, spolu s jeho jménem a životopisnými daty, který Baltaev zpracoval na základě předlohy ruského malíře A. I. Perevyška.

Ryzí stříbro podtrhuje vysokou uměleckou hodnotu tohoto malého klenotu, jenž je nádhernou výzvou pro kultivaci vašich vzácných kolekcí!

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.