Smart mince roku 2015

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2015 - Zlatá mince 5 NZD České tradice UNESCO - Chov...

2015 - Zlatá mince 5 NZD České tradice UNESCO - Chov starokladrubského koně - Proof

Zlatá mince 5 NZD České tradice UNESCO - Chov starokladrubského koně - Proof - rok 2015

Více informací

Sleva!
9 600Kč vč. DPH

9 750Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatá mince 5 NZD České tradice UNESCO - Chov starokladrubského koně - Proof - rok 2015

 

Autor : Lenka Nebeská, DiS.

Rytecké úpravy : Lubomír Lietava

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 3,49 g

Průměr : 20 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 200 ks

Emise : červen 2015

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do zlaté papírové etue. Součástí NENÍ certifikát pravosti České mincovny.


Šest zápisů českých zvyků na Reprezentativníseznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, šest výjimečných Smart mincí od České mincovny. Minisérie České tradice UNESCO představuje mimořádné národní obyčeje ve formě malých uměleckých děl z ryzího zlata ve špičkové kvalitě ražby proof.

Starokladrubský kůň – český unikát vyšlechtěný výhradně k ceremoniálním účelům panovníků. Generace za generací obdivují majestátní proporce téměř třičtvrtětunového těla, velké živé očí a hustou hřívu. Chov založil císař Rudolf II. zkřížením místních klisen s dovezenými italskými a španělskými hřebci. Postupně byly vyšlechtěny dvě barevné varianty: známý bělouš a někdy neprávem opomíjený vraník.  Zakladatelem linie běloušů je vraník Peppoli narozený v roce 1764. Chov vraníků byl původně zahájen ve dvou liniích, do současnosti se však udržela pouze jedna, založená hřebcem Sacramoso narozeným v roce 1800. Starokladrubák je jediné koňské plemeno, které lze považovat za původně české. Národní hřebčín v Kladrubech byl v roce 2002 vyhlášen národní kulturní památkou.

Reverzu Smart mince, již navrhla talentovaná výtvarnice Lenka Nebeská, DiS., dominuje představitel vznešeného plemena vkusně doplněný motivem podkovy a dekorativním květinovým vzorem. Plocha averzu náleží atributům emitenta, nominálu 5 DOLLARS a nápisu INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA) a je doplněna symbolem české státnosti – lipovou ratolestí. Investiční Smart mince vyzdvihuje odkaz našich předků, jenž vnese oduševnělou hodnotu i do vašich sbírek!

Zdroj: internetové stránky ČM

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.