Nabídka zboží

Zasílání informací

Emisní plán ČNB 2006-2010                                    Emisní plán České Mincovny r. 2018


Emisní plán ČNB 2011-2015                                    


 

Platinová investiční medaile Katedrála ve Velehradě

Platinová investiční medaile Katedrála ve Velehradě

Platinová investiční medaile Katedrála ve Velehradě - rok 2011

Více informací


790 000Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Platinová investiční medaile Katedrála ve Velehradě - rok 2011

 

Autor : ak. soch. Vladimír Oppl

Materiál : platina - Pt 999,9

Hmotnost : 500 g

Průměr : 85 mm

Provedení : standard

Hrana : hladká

Náklad : 100 ks - číslováno

Emise : září 2011

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Platinová medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, dřevěné krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Medaile je zhotovena z ryzí platiny – výchozí materiál byl zpracován ve vídeňské mincovně, což dokládá mezinárodní certifikát této mincovny, vytištěný na ručním papíře vyrobeném ve Velkých Losinách, s kovovým vlysem v podobě medaile. Certifikát je umístěn v deskách rovněž z ručního papíru.

Trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě je považována za klenot moravského baroka. Je součástí velehradského kláštera, který je historickým duchovním centrem a nejvýznamnějším poutním místem České republiky.

Historie tohoto místa se začala psát před více než 800 lety, kdy v roce 1205 do údolí říčky Salašky přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter. Právě na základě své polohy dostal klášter jméno a stal se záhy nositelem mnohem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové, svatí bratři Konstantin (Cyril) a Metoděj. A tak již po staletí na Velehrad proudí tisíce poutníků, k nimž se v roce 1990 připojil také papež Jan Pavel II.

Na averzní straně je v perspektivě umístěna klášterní bazilika a v opisu je její plný název. Titulem bazilika byl kostel vyznamenán v roce 1928 z rozhodnutí papeže Pia XI. Ve spodní části medaile je zakomponován název obce – Velehrad, v horní části pak datum vysvěcení baziliky.

Na reverzní straně jsou v prostoru děleném křížem s lipovými listy (Národní pouť) vyobrazeny stejné erby jako ve vitrážích baziliky. Texty v opisu vycházejí rovněž z textů ve vitrážích, jsou však zkrácené. Tato kompozice odráží současníky svěcení prvního cisterciáckého chrámu na Moravě, krále Přemysla Otakara I. a zakladatele kláštera, markraběte Vladislava Jindřicha.

Zdroj: internetové stránky ČM

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.