Domovská stránka

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

Zlatá Replika unikátního dukátu Přemka Opavského - Au 1/10 Oz

Zlatá Replika unikátního dukátu Přemka Opavského - Au 1/10 Oz

Zlatá Replika unikátního dukátu Přemka Opavského - rok 2011

Více informací


5 500Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá Replika unikátního dukátu Přemka Opavského - rok 2011

 

Autor : ak. soch. Jan Lukáš

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 3,49 g

Průměr : 20 mm

Provedení : standard

Hrana : hladká

Náklad : 500 ks

Emise : srpen 2011

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, tmavě červené krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

Přemek I. Opavský (1365/1381-1433) byl nejmladším synem Mikuláše II. a jeho třetí ženy Jitky Nemodlínské, vnukem Mikuláše I., nemanželského syna českého krále Přemysla II. Otakara a Anežky z Kuenringu, zvané Palceřík. Měl tři starší bratry – Jana I., Mikuláše III. a Václava II., sám se pravděpodobně narodil až po smrti svého 77letého otce. Do zletilosti nejmladších bratrů Václava a Přemka byl jejich poručníkem nejstarší Jan I. Od roku 1377, kdy byli uznáni plnoletými, společně vládli polovině Opavska; první čtvrtinu – krnovskou spolu s Ratibořskem – držel nejstarší Jan I., druhou – hlubčickou – Mikuláš III. Po smrti Václava II. v roce 1381 se Přemek stal suverénním pánem poloviny Opavska, ke které roku 1394 po smrti Mikuláše III. připojil i hlubčickou čtvrtinu. Přemek I. Opavský je významnou osobností dějin přelomu 14. a 15. století. Jako švagr mladšího bratra císaře Karla IV., moravského markraběte Jana Jindřicha, a strýc jeho tří synů Jošta, Prokopa a Jana Soběslava, patřil k nejvyšším elitám lucemburské doby. Byl proto přímým účastníkem nejen rodinných bojů mezi znesvářenými posledními Lucemburky, ale i následujícího náboženského konfliktu mezi katolíky a husity.

Na averzní straně unikátního dukátu je vyobrazena postava panovníka v rouchu, s atributy. Motiv doplňuje opis DUX OPPAVIA.

Reverzní strana nese znak opavského vévodství ve tvaru čtvrceného erbovního štítu, první a čtvrté pole je polcené, druhé a třetí pole s orlicí. Motiv uzavírá opis PRSEMISLAVS DEI GRACIA.

Zdroj: internetové stránky ČM

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.