Pocta českým medailérům

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2024 - Stříbrná medaile - Svatý Jiří

2024 - Stříbrná medaile - Svatý Jiří

Stříbrná medaile Svatý Jiří z edice Pocta českým medailérům - rok 2024

Více informací


2 490Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Stříbrná medaile Svatý Jiří - rok 2024

Autor: Oppl Vladimír, ak. soch.

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 36 g

Průměr : 40 mm

Provedení : bankovní jakost, patinováno

Hrana : hladká

Náklad : 150 ks, číslováno na hraně

Emise : březen 2024

Ražba : K-Triga

Emitent: České dukáty s.r.o.

Každá stříbrná medaile je uložena do dárkové etue, která obsahuje také certifikát pravosti.

Co spojuje legendu českého sklářství a medailérství Jiřího Harcubu se sv. Jiřím, který je patronem mnoha zemí, profesí, a zejména skautů? Ano, shodné křestní jméno. Tvůrce medaile Vladimír Oppl však toto spojení vnímal osobněji, cítil v něm mnohem silnější symboliku. Jiří Harcuba mu byl celoživotním přítelem, k němuž navíc choval nezměrnou úctu. Jako vášnivý fotograf mnohokrát zachytil kolegovu tvář při práci i ve chvílích společného odpočinku. Znal ji lépe než kdokoli jiný. Také díky tomu se mu podařilo vtisknout jí na medaili fluidum lidskosti, jež z ní vždy vyzařovalo. I když jste Jiřího Harcubu nikdy neviděli, z pohledu na portrét Vladimíra Oppla vycítíte, že to byl dobrý skromný člověk, jemuž jste mohli za všech okolností věřit a který si dokázal stát za svou pravdou. Muž díla a tvorby, nikoli planých slov.

Konotace s osudy svatého Jiří je patrná. Budoucí světec – byť byl z křesťanské rodiny – sloužil v římské armádě, kde si budoval úspěšnou kariéru. Když však císař nařídil perzekuce křesťanů, režimu se vzepřel. Čekaly ho za to mučení a poprava. Jiřího Harcubu po roce 1968 sice „jen“ vězení a exil, ale… Oba Jiří na medaili spojuje také symbol draka. Světec byl vnímán jako drakobijce, protože podle legendy zachránil před pozřením netvorem kyrénskou princeznu. Jiří Harcuba se zase prakticky po celý život potýkal se saněmi totality. Navíc byl podle čínského horoskopu Drak a asijské umění a filozofie jej vždy přitahovaly.

Vznikla medaile, která obě výrazné osobnosti spojuje, glorifikuje. Z averzu na nás hledí Jiří Harcuba v nejlepších letech, na reverzu Jiří právě vráží kopí do drakova chřtánu. Není to však sv. Jiří v tradiční rytířské zbroji. Je nahý, s rozevlátou hřívou vlasů, v níž se skrývá duchovní a bojovná síla. V podání Vladimíra Oppla je zosobněním nikoli služby v něčích barvách, ale svobody. I tvůrčí. Odvahy postavit se přes svou zranitelnost zlu.

Zdroj: Internetové stránky Českých dukátů s.r.o.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.