Stříbrné medaile roku 2022

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2022 - Stříbrná medaile Martin Luther King - Kult osobnosti

2022 - Stříbrná medaile Martin Luther King - Kult osobnosti

Stříbrná medaile Martin Luther King - Kult osobnosti - rok 2022

Více informací


2 190Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Stříbrná medaile Martin Luther King - Kult osobnosti - rok 2022

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad :  500ks

Emise : říjen 2022

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Na třetí stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje obdivovaná postava Martina Luthera Kinga.

Spojené státy americké byly vybudovány na ideálech svobody a rovnosti. Tato práva, která považujeme za samozřejmá, však neplatila pro všechny – ještě v první polovině 20. století museli Afroameričané snášet ponižující útisk ze strany bílých spoluobčanů. Jenže pak přišla 50. léta a příslušníkům utlačované rasy došla trpělivost. Když byla černoška zatčena za to, že v autobuse neuvolnila místo bělochovi, rozhořel se protest proti segregačním zákonům. Afroamerické spolky zahájily bojkot veřejné dopravy a za svého představitele si vybraly mladíka jménem Martin Luther King. Alabamský baptistický kněz, který získal doktoráty z filozofie a teologie, se pak v průběhu deseti let stal vůdčí postavou celoamerického hnutí za občanská práva. Po vzoru Mahátmy Gándhího hlásal metodu bojovného nenásilí, která ostře kontrastovala s brutalitou rasistů. Byl nepřekonatelným řečníkem, který díky zkušenostem z kostela dokázal strhnout posluchače, a jeho projev „I have a dream“ – „Mám sen“ z roku 1963 vstoupil do dějin. Doktor King tehdy před čtvrtmilionovým davem popsal svou představu Ameriky bez rasových předsudků, což americkou vládu přimělo k činům. Následujícího roku prezident podepsal zákon, který zakazoval diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání, a o další rok později se Afroameričané dočkali plnohodnotného volebního práva. Zásluhy Martina Luthera Kinga, který byl rovněž hlasitým kritikem války ve Vietnamu a amerického imperialismu, byly uznány udělením Nobelovy ceny za mír. Kdo ví, jak by jeho boj za rovnoprávnost pokračoval, kdyby ho předčasně neukončil výstřel z pušky…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.