Stříbrné mince České republiky roku 2012

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2012 - Stříbrná mince Kamil Lhoták, Proof

2012 - Stříbrná mince Kamil Lhoták, Proof

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Kamila Lhotáka, Proof

Více informací


750Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí narození Kamila Lhotáka, Proof

 

Nominální hodnota : 200 Kč

Autor : Tereza Eisnerová

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,5 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : špičková kvalita (Proof)

Hrana : hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *"

Limitovaný náklad : 13.200 ks

Emise : 20. červen 2012

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

 

Na lícní straně mince dvousetkoruny je kompozice motivů z obrazů Kamila Lhotáka, které dominuje ztvárnění obrazu „Plavatka“. Při spodním a pravém okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Při levém okraji dvousetkoruny je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Minci razila Česká mincovna, její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je pod označením nominální hodnoty mince.

Motivem rubové strany mince je portrét Kamila Lhotáka, v jehož pozadí je zobrazen balon nad obzorem jako typický motiv z obrazů Kamila Lhotáka. Na límci portrétu je podpis Kamila Lhotáka. Při levém okraji dvousetkoruny je opis „KAMIL LHOTÁK“ a letopočty „1912 - 2012“. Autorkou dvousetkoruny je Tereza Eisnerová, její iniciály tvořené spojenými písmeny „TE“ v kruhu jsou při pravém okraji dvousetkoruny.

 

Kamil Lhoták

(25. července 1912 – 22. října 1990)

    Kamil Lhoták se narodil roku 1912 v pražských Holešovicích. Jeho matkou byla herečka Anna Kouglová, otcem farmakolog, jehož celé jméno znělo Kamil Lhoták rytíř ze Lhoty. Vztah rodičů byl společensky nerovný, otec se proto s jeho matkou nikdy neoženil, i když stále rodinu finančně podporoval. Malý Kamil v dětství prodělal dětskou obrnu a následkem této nemoci celý život kulhal. Z reakcí jeho vrstevníků na tento handicap vzniklo i trauma, které zvýraznilo jeho citlivost a soucit se stejně postiženými.

    Matka vedla syna k zájmu o malířství a literaturu. Kamil si zamiloval Toulouse-Lautreca, který byl také zdravotně postižený, i Julese Verna (později ilustroval jeho Vynález zkázy a Robura Dobyvatele). Jeho první kresby byly motorky, auta, kola a vše co souviselo s moderní technickou dobou. Po absolvování Jiráskova gymnázia v Resslově ulici Kamil ale nenaplnil svůj sen o studiu malířství a na přání matky, a také díky dědictví po otci, šel studovat práva. Studoval poctivě ale s nevelkým nadšením a školu dokončil složením závěrečné státní zkoušky. Přitom pilně maloval a zajímal se o předválečnou avantgardu.

    V roce 1938 se Lhoták oženil se s Herthou Guthovou, která byla stejně jako on v dětství postižena obrnou. O rok později uspořádal v Beaufortově galerii v Jungmannově ulici svoji první výstavu. V roce 1942 vznikla slavná Skupina 42, jejímiž členy byli mimo Lhotáka i Jiří Kolář, František Gross, Jan Kotík, František Hudeček, Karel Souček, fotograf Miroslav Hák, sochař Ladislav Zívr a další. Společná výstava skupiny v roce 1943 se stala významnou události, která malíře Lhotáka představila jako výraznou osobnost českého umění. Během války vytvořil stovky děl. Rok 1954 a seznámení se spisovatelem Adolfem Branaldem otevírá Lhotákovi další etapu života. Svoji dlouholetou lásku ke všemu co má kola či vrtuli shrnuje do ilustrací pro knihu Dědeček automobil, dle vlastních slov nejlepších, které v životě dělal. O rok později také spolupracuje s Branaldem jako poradce při natáčení stejnojmenného filmu.

    Další osudové setkání potkalo Kamila Lhotáka v šedesátých letech. Anna Endrštová, jeho klukovská láska, která byla stejně jako on poznamenána fyzickým handicapem, se stala jeho modelem i životní družkou, hospodyní, kuchařkou a tajemnicí. I sedmdesátá léta jsou pro umělce typická velikou pracovní aktivitou. Každoročně vytváří několik desítek obrazů pořádá výstavy, reflektuje mj. moderní op-artový směr (obrazy krajin s terči), ilustruje knihy (například Toma Sawyera a Hucklerberryho Finna od Marka Twaina, Cestu slepých ptáků od Ludvíka Součka či dětské romány Arthura Ransoma), přispívá do časopisů včetně humoristického Dikobrazu.

    V posledních letech života Kamil Lhoták kvůli nemoci zvolnil pracovní tempo, jeho tvorba si ale udržovala vysokou uměleckou úroveň. V roce 1990 namaloval svůj poslední obraz, nazvaný Meteor padá do moře, v říjnu téhož roku zemřel. Malířův popel rozprášil jeho syn Kamil z kopce Číčov u Libochovic, tak jak si to zesnulý přál. Dílo Kamila Lhotáka by bylo možné charakterizovat jako lyrický civilismus a magický realismus, jeho hlavním zájmem byla krajina (se svým tichem, ohradami, koly, motorkami či balóny jako oslava periférie se vzpomínkami na dětství) a žena s handicapem, jako podpora vlastního sebevědomí.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.