Stříbrné Smart mince roku 2020

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2020 - Sada 4 stříbrných mincí 10 NZD Katedrála Notre Dame v...

2020 - Sada 4 stříbrných mincí 10 NZD Katedrála Notre Dame v Paříži

Sada 4 stříbrných mincí 10 NZD Katedrála Notre Dame v Paříži - rok 2020

Více informací


4 950Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Sada 4 stříbrných mincí 10 NZD Katedrála Notre Dame v Paříži - rok 2020

 

Autor : Brodská Petra, DiS.

Materiál : stříbrno - Ag 999

Hmotnost : 16 g (4x)

Průměr : 34 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 400 ks

Emise : duben 2020

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue společně s certifikátem pravosti.

Když v roce 2019 zpustošil pařížskou katedrálu Notre-Dame požár, osud Matky Boží nenechal nikoho chladným. U příležitosti prvního výročí ničivé pohromy vychází sada čtyř stříbrných mincí České mincovny, která je připomínkou bohaté historie svatostánku v srdci Paříže.

Není bez zajímavosti, že jednou z nejprodávanějších knih na světě se v roce 2019 stal Chrám Matky Boží v Paříži.Román Victora Huga se odehrává v 15. století a jeho ústředním bodem je právě katedrála Notre-Dame, se kterou jsou spjaty osudy hlavních postav v čele s nešťastným hrbáčem Quasimodem. Srdceryvný příběh okouzlil masy hned v době prvního vydání – v roce 1831 – a podnítil veřejnou sbírku na rekonstrukci katedrály. Ta byla tehdy zpustošená Velkou francouzskou revolucí a spíše než chrám, jehož historie sahala takřka sedm století do minulosti, připomínala ruinu. Vzácné sochy byly rozbité, varhany zničené, vitrážová okna vysklená, zdivo vytlučené a oltáře z drahých kovů i zvony roztavené… Díky vlasteneckému úsilí se však pařížský klenot podařilo zachovat pro budoucí generace a právě v 19. století katedrála získala svou novodobou podobu se špičatou věží (takzvaným sanktusníkem), která padla za oběť požáru. V roce 2019 se naštěstí znovu projevil francouzský patriotismus a na obnovu katedrály Notre-Dame se vybraly stovky milionů eur…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.

Košík  

Žádné produkty

Poštovné 0Kč
Celkem 0Kč

K pokladně