Stříbrné Smart mince roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Stříbrná mince Fenomén Nikola Tesla 10 NZD - 5 Oz

2022 - Stříbrná mince Orel 10 NZD - 5 Oz

Stříbrná pětiuncová investiční mince 10 NZD - Nikola Tesla Fenoném - rok 2023

Více informací

Sleva!
7 300Kč vč. DPH

7 450Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Stříbrná pětiuncová investiční mince 10 NZD - Nikola Tesla Fenomén - rok 2023

 

Autor : Baltaev Asamat, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 155,5 g

Průměr :  65 mm

Provedení : Standard

Hrana : hladká

Náklad : 300 ks

Emise : červen 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové černé papírové etue.

Pamětní mince České mincovny, která byla vyražena z pěti trojských uncí ryzího stříbra, připomíná vztah Nikoly Tesly k Československu.

Nikola Tesla – vizionář, který stanul na počátku skutečné elektrifikace světa – byl srbského původu. Narodil se roku 1856 ve vesnici Smiljan, která byla součástí tehdejšího Rakouského císařství a v současnosti se nachází v Chorvatsku. Působil v různých koutech Evropy a nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Dnes bývá multikulturně označován za amerického fyzika srbochorvatského původu – takový je zkrátka osud génia, kterého si každý rád přivlastní… Není bez zajímavosti, že část jeho života byla spojena i s naší zemí. V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě, ale dokončil jenom jeden semestr. V letech 1936 a 1937 pak pobýval v Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád Bílého lva a od Českého vysokého učení technického získal čestný doktorát. „Račte sděliti s obcí pražskou mé upřímné díky za její laskavé a cenné poselství. Mám milé vzpomínky na Vaše krásné město, a inspirace, které se mně tam dostalo, právě nyní mně napomáhá při mé práci. Veliké pocty, jež se mi tam prokazovaly, jsou mnou velmi vysoce ceněny, a doufám, že se ukáži býti jich hoden. Můj obdiv pro skvělý lid Československa, nositele pochodně vzdělanosti, nemůže býti vyjádřen slovy. Projevuji nejvřelejší přání pro jeho stálý zdar,“ nechal se slyšet vynálezce. V roce 1946, tři roky po smrti, se mu v Československu dostalo další pocty – byl po něm pojmenován národní podnik Tesla, který proslul produkcí elektrotechnických výrobků…

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.