Stříbrné Smart mince roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Bezdrátová komunikace - Nikola Tesla

2023 - Bezdrátová komunikace - Nikola Tesla

Stříbrná mince 1 NZD Nikola Tesla - Bezdrátová komunikace - rok 2023

Více informací


2 090Kč vč. DPH

3 zboží na skladě

Stříbrná mince 1 NZD Nikola Tesla - Bezdrátová komunikace - rok 2023

Autor : Baltaev Asamat, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Nominální hodnota : 1 NZD

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 1.500 ks

Emise : duben 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Třetí stříbrná mince ze čtyřdílné minisérie věnované geniálnímu vynálezci Nikolu Teslovi připomíná jeho úspěchy v oblasti bezdrátového přenosu energie a informací.

V proslulé „válce proudů“ proti sobě stanuly dvě odlišné koncepce – stejnosměrný proud Thomase Edisona a střídavý proud Nikoly Tesly. Stejnosměrný proud narážel na omezení – selhával při přenosu na delší vzdálenosti a města měnil ve spleť drátů. Každá domácnost totiž musela být spojena vlastním drátem přímo s elektrárnou. Není divu, že světovým standardem se nakonec stal efektivnější střídavý proud. Dalším krokem v Teslově elektrické revoluci byl bezdrátový přenos energie, který vynálezce úspěšně otestoval. Lidé žasli nad žárovkami, které se jim rozsvítily v rukou bez připojení k elektrické síti. Tesla dokázal, že s pomocí elektrické rezonance lze energii vyrobit, přenést ji s minimálními ztrátami na vzdálenost desítek kilometrů, a nakonec spotřebovat dočista bez drátů. Svět bohužel na takový zázrak nebyl připraven – dostupná a levná elektřina byla v rozporu s plány průmyslových magnátů. Tesla byl překřičen, jeho objev zapomenut a dodnes se ho nepodařilo napodobit. Vedle elektřiny se Tesla zabýval i bezdrátovým přenosem informací. Každý školák vám řekne, že rádio vynalezl Guglielmo Marconi, jenže Tesla si stejný vynález patentoval o několik let dříve. S Italem, který na něm pohádkově zbohatl a získal za něj Nobelovu cenu, se pak po léta soudil. Spravedlnosti bylo učiněno za dost až půl roku po Teslově smrti, kdy americký nejvyšší soud prohlásil Marconiho patenty za neplatné a přiřkl autorství rádia geniálnímu Srbovi…

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.