Stříbrné Smart mince roku 2025

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2025 - Sada 2 stříbrných mincí 2 NZD Relikvie sv. Vojtěcha -...

2025 - Sada 2 stříbrných mincí 2 NZD Relikvie sv. Vojtěcha - Svatovítský poklad

Sada dvou stříbrných mincí 2 NZD Relikvie sv. Vojtěcha - Svatovítský poklad - rok 2025

Více informací


4 390Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Sada dvou stříbrných mincí 2 NZD Relikvie sv. Vojtěcha - Svatovítský poklad - rok 2024

 

Autor : Fojtů Zbyněk, Ak. soch.

Materiál : stříbro - Ag 999

Nominální hodnota : 2 NZD

Hmotnost : 62,2 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : -

Náklad : 500 ks

Emise : červen 2025

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a společně jsou uloženy do  černé dárkové papírové etue.

Poznámka:

Toto zboží čeká na svou ražbu. Chcete-li mít jistotu dodání tohoto titulu, neváhejte s objednávkou.

Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Čtvrtá sada dvou stříbrných mincí České mincovny z volného cyklu, který je věnován Svatovítskému pokladu, připomíná význam relikvií svatého Vojtěcha.

Když svatý Václav v 10. století získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta, nejspíš netušil, že se začala psát historie jednoho z největších chrámových pokladů v Evropě. Domovem Svatovítského pokladu se stala rotunda svatého Víta. Tu nechal kníže Václav postavit na Pražském hradě, kde později vyrostla stejnojmenná katedrála. Různorodou sbírku dechberoucích liturgických předmětů nevyčíslitelné hodnoty rozšiřovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Zahrnovala zdobené relikviáře, monstrance, vyšívaná roucha, korunovační klenoty a mnoho dalšího… Nedílnou součástí pokladu se staly ostatky svatého Vojtěcha – druhého pražského biskupa. Přestože byl zatvrzelým šiřitelem křesťanské víry, nedařilo se mu české země zbavit prohřešků, které byly v rozporu s církevním učením – například obchodu s otroky. Odešel proto do ciziny, a řízením osudu tak unikl vyvraždění svého rodu Slavníkovců. Jeho život misionáře však nebyl dlouhý. Když se pokoušel o evangelizaci pohanských Prusů – mimo jiné tím, že kácel jejich posvátné duby –, byl jimi roku 997 rituálně zavražděn. Ostatky svatého mučedníka pak doputovaly do Čech. Ve Svatovítském pokladu se nacházejí nejen Vojtěchovy prsteny, křížky, hřeben, mitra, rukavice a roucho, ale také lebka. Dodnes však není jisté, jestli je pravá – v Hnězdně a Cáchách jsou totiž uloženy ještě dvě další…

Dvoudílná sada je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Zatímco reverzní strana první mince je věnována relikviářové bustě svatého Vojtěcha, na druhém reverzu najdete světcovy osobní předměty – slonovinový hřeben, křížek a detail bordury rukavice. Doplňkovým motivem je v obou případech gotická rozeta. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strany obou mincí nesou jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2025. Kompozici averzů dotváří ještě dekorativní motiv biskupské mitry.

Obě stříbrné mince v sadě jsou zkrášleny selektivním pozlacením.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.