2008 - Zlatá investicní medaile Vstup do Schengenského...
Zlatá investiční medaile Vstup ČR do Schengenského prostoru - Standard - rok 2008
Zlatá investiční medaile Vstup ČR do Schengenského prostoru - Standard - rok 2008
Zlatá investiční medaile Vstup ČR do Schengenského prostoru - Standard - rok 2008
Materiál : zlato - Au 999,9
Hmotnost : 1.000 g
Průměr : 85 mm
Provedení : standard
Hrana : hladká, číslovaná
Náklad : 100 ks, číslováno...tento exemplář s číslem 34
Autor : Jiří Harcuba
Rytecké úpravy : Lubomír Lietava
Emise : rok 2008
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové, luxusní dřevěné krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny. (foto ilustrační)
Vstup České republiky do schengenského prostoru Schengenský prostor je území států Evropské unie, v jehož rámci nejsou na společných státních hranicích vykonávány hraniční kontroly a hranice lze překračovat kdykoli a na jakémkoli místě. V současné době je prostor tvořen 13 státy Evropské unie (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko) a dvěma nečlenskými zeměmi, kterými jsou Norsko a Island.
Členské země, které do Evropské unie vstoupily 1. května 2004, resp. 1. ledna 2007, ještě členy schengenského prostoru nejsou. Ke vstupu České republiky a dalších nových členských států (Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Slovenska a Slovinska) do schengenského prostoru dojde 21. prosince 2007, kdy budou zrušeny kontroly na pozemních hranicích České republiky se sousedními státy.
V případě mezinárodních letišť by měly hraniční kontroly při letech v rámci schengenského prostoru padnout 30. března 2008. Kypr, Bulharsko a Rumunsko budou připojeny později. 8. listopadu roku 2008 ministři vnitra států Evropské unie potvrdili ukončení schengenského hodnocení nových členských států a konstatovali připravenost devíti zemí na vstup do schengenského prostoru. 15. listopadu jejich rozhodnutí potvrdil Evropský parlament a 6. prosince i Rada Evropské unie. Již zakládající smlouvy Evropských společenství deklarovaly jako svůj cíl vytvoření vnitřního trhu coby prostoru bez vnitřních hranic, ve kterém je zajištěn volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu.
Za předchůdce schengenské spolupráce lze považovat Saarbrückenskou dohodu z roku 1984, kterou uzavřela Francie a Německo. Roku 1985 byla podepsána Schengenská dohoda mezi Německem, Francií a státy Beneluxu, jejímž prostřednictvím tyto státy deklarovaly zájem na vytvoření zóny volného pohybu osob a zrušení kontrol na společných, tj. vnitřních hranicích. To vše bylo doprovázeno zavedením účinných kontrol na vnějších hranicích, aby nedošlo k ohrožení vnitřní bezpečnosti zúčastněných států.
Roku 1990 byla podepsána Schengenská prováděcí smlouva, která detailně stanovila veškerá opatření související se zrušením kontrol a s potřebnými kompenzačními opatřeními. K odstranění hraničních bariér mezi zúčastněnými státy došlo v březnu 1995. Prostřednictvím Amsterodamské smlouvy byl schengenský princip zahrnut do rámce Evropské unie a stal se jednou z podmínek členství v Evropské unii. Aby odstranění kontrol na vnitřních hranicích nemělo negativní dopad na vnitřní bezpečnost společně sdíleného prostoru, zavedly schengenské státy kompenzační opatření, která jsou detailně stanovena v příslušných právních předpisech (tzv. schengenské acquis). Soubor těchto opatření tvoří schengenské standardy, které jsou závazné pro všechny zúčastněné státy.
Ochrana schengenského prostoru je garantována detailními pravidly spolupráce jednotlivých států především v následujících oblastech: ·
• ochrana vnějších hranic ·
• policejní a justiční spolupráce ·
• vízová a konzulární spolupráce ·
• ochrana osobních údajů ·
• Schengenský informační systém
Zdroj : internetové stránky České mincovny a.s. a ČNB
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.