Zlaté medaile roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů s...

2023 - Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů s razidlem

Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů - rok 2023

Více informací


34 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů s razidlem - rok 2023

 

Autor : Dostál Vojtěch, DiS.

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 3,49 g

Průměr : 20 mm

Provedení : dukátový lesk

Hrana : hladká

Náklad : 100 ks - číslováno v reliéfu

Emise : září 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé papírové etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Unikátní edice zlatého dukátu je opatřena reliéfním číslováním. Součástí balení je výjimečný dárek v podobě originálního razidla.

Svatováclavské dukáty, které se začaly razit před rovnými 100 lety, představují nedostižný ideál československého mincovnictví. V roce 2023 jim vzdává hold novodobý zlatý dukát České mincovny.

Psal se rok 1923 a ministr financí Alois Rašín s kolegy přemýšleli, jak oslaví 5. narozeniny Československa. Rozhodli se oživit historickou tradici ražby českých zlatých mincí, která sahala až do časů panovníků Jana Lucemburského a Karla IV., a tak se zrodily prvorepublikové Svatováclavské dukáty. Jejich autory se stali uznávaní umělci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Poutavý návrh mince s vyobrazením patrona českých zemí si Alois Rašín, na kterého byl spáchán atentát, nechal donést do nemocnice, ale ražby se již nedožil… Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Nezůstalo jen u dukátů, jejichž závazná specifikace činila 3,49 g zlata o ryzosti 986/1000. Razily se také jejich násobky v podobě dvoudukátů, pětidukátů a desetidukátů. Jejich potenciál rychle odhalili sběratelé. K nejvzácnějším exemplářům dnes patří desetidukát z roku 1937, kterého bylo vyraženo jen 10 kusů, a dvoudukát z téhož roku, kterého vzniklo jen 8 kusů. K vyhledávaným Svatováclavským dukátům pochopitelně patří také původní ražby z roku 1923 – není bez zajímavosti, že na každý jeden kus bylo tehdy použito upravené razidlo s jiným pořadovým číslem.

Nejinak je tomu v roce 2023 – každý kus z unikátní edice novodobých dukátů České mincovny se totiž může pochlubit individuálním číslem zakomponovaným do reliéfu, které vzniklo přímo v rámci ražby! Číslo najdete na averzní straně – pod přilbou svatého Václava, kterou lemuje text proslulého chorálu „SVATÝ VÁCLAVE, NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“. Reverzní strana pak předkládá symboly České republiky – dvouocasého lva a lipový lístek. To vše je dílem medailéra Vojtěcha Dostála, DiS.

Emisní náklad čítá pouhých 100 dukátů. Součástí každého kusu je výjimečný dárek – originální číslované razidlo, které bylo použito při jeho výrobě!

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.