Zlaté medaile roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Zlatý Majestátní dukát

2023 - Zlatý Majestátní dukát

Zlatý Majestátní dukát - rok 2023

Více informací

Sleva!
9 690Kč vč. DPH

9 790Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Zlatý Majestátní dukát - rok 2023

 

Autor : Kracíková Ludmila, DiS.

Materiál : zlato - Au 986

Průměr : 20 mm

Hmotnost : 3,49 g

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 1.000 ks

Emise : září 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatý dukát je opatřen ochrannou plastovou kapslí a uložen do černé kožené etue.

Vznešenost, velebnost a moc státu i jeho představitelů – to vše se skrývá pod slovem majestát. Majestát bývá vyjádřen řadou symbolů v podobě titulů, hodností, listin či odznaků a česká historie jich může nabídnout nepřeberné množství. Některé z nich předkládá již pátý Majestátní dukát České mincovny.

Po staletí byly české země hrdým královstvím, a přestože uplynulo více než 100 let od doby, kdy jsme si vybojovali republiku, na naši vzdálenou historii vzpomínáme s úctou. Nejvýznamnější památkou na staré časy jsou české korunovační klenoty – soubor královského jablka, královského žezla a Svatováclavské koruny, kterou nechal u příležitosti své korunovace českým králem zhotovit sám Karel IV. Přepychově zdobený klenot byl vyroben ze zlata a drahých kamenů, avšak jeho nejcennější částí byl trn z Kristovy trnové koruny, který zajišťoval, že český král byl symbolicky korunován stejnou korunou jako syn Boží. Jméno Svatováclavské koruny odkazovalo na přemyslovské tradice a tím pádem i na samotnou ideu českého státu. Koruna překvapivě nebyla osobním majetkem krále. Prostřednictvím svatého Václava, nebeského patrona, patřila celému národu a ztělesňovala jednotu všech zemí Koruny české. Díky těmto vznešeným myšlenkám se na rozdíl od řady dalších evropských korun neztratila ve víru dějin…

Trojici korunovačních klenotů najdete na averzní straně zlatého dukátu z dílny medailérky Ludmily Kracíkové, DiS. Korunu, jablko a žezlo doplňuje ještě chmelová ratolest. Reverzní straně pak vévodí heraldická zvířata – český lev, moravská orlice a slezská orlice – spolu s nápisem ČESKÁ REPUBLIKA.

Zdroj: internetové stránky ČM

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.