Zlaté medaile roku 2024

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2024 - Desetidukát České republiky 2024 - Palladium země české

2024 - Desetidukát České republiky 2024 - Palladium země české

Desetidukát České republiky - Palladium země české - Ochránci naší vlasti - rok 2024

Více informací

Sleva!
79 100Kč vč. DPH

79 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Desetidukát České republiky - Palladium země české - Ochránci země české - rok 2024

 

Autor : Nebeská Lenka, DiS.

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 34,91 g

Průměr : 42 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 100 ks

Emise : leden 2024

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého desetidukátu připomíná pověst o Palladiu země české.

Když kněžna Ludmila přijala křest, věrozvěst Metoděj jí věnoval kovový obrázek Panny Marie s Ježíškem v náručí. Vzácnou ikonu pak zdědil kníže Václav, který ji měl vždy při sobě. Po Václavově mučednické smrti tento poklad zachránil Václavův druh, blahoslavený Podiven. Ještě předtím, než byl i on dopaden a zabit, stihl obrázek ukrýt do země, kde ho našel oráč. Ikona se z jeho domu zázračně vracela na místo, kde ji vykopal, a tak zde byl vybudován staroboleslavský kostel. Palladium země české – štít víry i státnosti – bohužel nelákalo jenom zbožné poutníky. Poničili ho husité, uloupili Sasové a Švédové, ohrožovali Turci, Prusové a nacisté, ale přežilo všechna protivenství, aby mohlo chránit naši vlast…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu desetidukátu Madoně s dítětem v náručí. Svatou dvojici obklopují zářící hvězdy. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.