Zlaté medaile roku 2024

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2024 - Pětidukát Slovenské republiky 2024 - Marie Terezie -...

2024 - Pětidukát Slovenské republiky 2024 - Marie Terezie - Matka dvou císařů

Pětidukát Slovenské republiky - Marie Terezie - matka dvou císařů - rok 2024

Více informací

Sleva!
48 010Kč vč. DPH

48 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Pětidukát Slovenské republiky - Marie Terezie - matka dvou císařů  - rok 2024

 

Autor : Ronai Braňo

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 17,45 g

Průměr : 34 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 50 ks

Emise : březen 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Marie Terezie – takové je v roce 2024 téma čtvrté Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém pětidukátu se slavná panovnice představuje v roli matky.

Marie Terezie nebyla jen mocnou panovnicí, ale také silnou matkou. Díky spletité sňatkové politice, kterou pěstovala, se stala „tchýní Evropy“. Na svět přivedla šestnáct potomků, ale pouhých devět se dožilo dospělosti. Mezi dcerami vynikla francouzská královna Marie Antoinetta. Dva ze synů se pak stali osvícenými císaři Svaté říše římské. Prvorozený Josef II. se mezi poddanými těšil mimořádné úctě. Zrušil nevolnictví a umožnil praktikování nekatolického vyznání, ale byl zbrklý a jeho politika mu vysloužila řadu nepřátel. Podceňovaný Leopold II. byl méně autoritářský. Jeho neobyčejný cit pro diplomacii a kompromis mu umožnil zažehnat největší hrozby, kterým říše čelila – vnitřní i vnější.

Averzní strana pětidukátu, který je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie, předkládá dvojportrét Josefa II. a Leopolda II. Doplňkovým motivem je majestátní říšský orel. Reverzní strana pak nese portrét Marie Terezie.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 50 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.