Zlaté medaile roku 2024

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2024 - Desetidukát Slovenské republiky 2024 - Marie Terezie -...

2023 - Desetidukát Slovenské republiky 2023 - Marie Terezie

Desetidukát Slovenské republiky - Marie Terezie - reformátorka - rok 2024

Více informací

Sleva!
97 010Kč vč. DPH

98 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Desetidukát Slovenské republiky - Marie Terezie - Reformátorka - korunovační město - rok 2024

 

Autor : Ronai Braňo

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 34,91 g

Průměr : 42 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 100 ks

Emise : březen 2024

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Čtvrtá Dukátová řada České mincovny, která vznikla v roce 2024 pro slovenské sběratele a investory, vypráví příběh Marie Terezie. Na zlatém desetidukátu se slavná panovnice představuje v úloze reformátorky.

Boje, které se rozpoutaly poté, co se Marie Terezie chopila moci, vešly ve známost jako války o rakouské dědictví a naplno se v nich projevila zaostalost habsburské říše. Neúspěchy, které cílevědomá a tvrdohlavá žena těžce nesla, se pak staly záminkou k uskutečnění rozsáhlých reforem školství, zemědělství, finančnictví, vojenství, soudnictví, … Tyto společenské a hospodářské změny v průběhu čtyřiceti let vlády Marie Terezie vedly k bezprecedentnímu zlepšení postavení státu i mnohdy bezútěšné situace poddaných. Moudrá rozhodnutí vysloužila panovnici obdiv nejen uvnitř habsburské říše, ale i mezi jejími nepřáteli. Řada tereziánských reforem ovlivňuje životy Středoevropanů dodnes.

Averzní strana desetidukátu, který je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie, předkládá symbolická vyjádření tereziánských reforem – vojenství, lékařství, hospodářství, soudnictví, školství a zemědělství. Reverzní strana pak nese portrét Marie Terezie.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu čítajícím pouhých 50 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.