Zlaté medaile roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Zlatá medaile Josef Karel Matocha

2023 - Zlatá medaile Josef Karel Matocha

Zlatá medaile Josef Karel Matoch - rok 2023

Více informací


39 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatá medaile Josef Karel Matocha - rok 2023

Autor: Vojtěch Dostál, DiS.

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 15,56 g

Průměr : 28 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká, číslovaná

Náklad : 99 ks!!!

Emise : březen 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

V roce 2023 si připomínáme 75. výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Když byl Josef Matocha na jaře roku 1948 jmenován olomouckým arcibiskupem, věděl, že jeho práce nebude snadná. Od doby, kdy Československo ovládla komunistická strana, která usilovala o zničení církve i veškerého náboženství, totiž uplynula jenom krátká chvíle. Přestože se kolem něj stahovala totalitní smyčka, svůj úřad reprezentoval svědomitě a horlivě. Kázal a promlouval i několikrát denně, navštěvoval školy i závody a v roce 1949 ještě stihl tajně vysvětit biskupem Františka Tomáška, pozdějšího kardinála. Na Velikonoce roku 1950 ho však státní moc zbavila svobody. Na rozdíl od mnoha katolických kněží nebyl souzen, uvržen do vězení ani fyzicky mučen – namísto toho byl internován v arcibiskupské rezidenci. I když šlo o palác, v ničem si nezadal se žalářem. Arcibiskup ho nesměl opustit a ocitl se pod neustálým dozorem příslušníků Státní bezpečnosti, kteří mu nedovolili telefonovat, poslouchat rozhlas ani číst noviny, knihy či dopisy. Oficiálně byl sice v úřadě, ale prosadit nemohl téměř nic. Výjimečné procházky po zahradě využíval k žehnání Olomoučanům. Návštěvy holiče skončily, aby nepřinášel informace zvenku, a když arcibiskup odmítal spolupracovat, za trest byly rušeny i návštěvy zpovědníka. Nesměl se zúčastnit ani pohřbu své vlastní sestry. Navzdory jedenáctiletému psychickému teroru se Josef Matocha nenechal zlomit, odmítl se stát loutkou a vstoupil do dějin jako nekrvavý mučedník. Roku 1961 zemřel v důsledku nedostatku lékařské péče, kterou mu StB odmítala povolit…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.