Zlaté Smart mince roku 2021

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2021 - Zlatá mince 10 NZD Čeští pánové - Staroměstská exekuce

2021 - Zlatá mince 10 NZD Čeští pánové - Staroměstská exekuce

Zlatá mince 10 NZD Čeští pánové - Staroměstská exekuce - Proof - rok 2021

Více informací


17 790Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá mince 10 NZD Čeští pánové - Staroměstská exekuce - Proof - rok 2021

 

Autor : Horák Petr, Mgr.

Materiál :  zlato - Au 999,9

Hmotnost : 7,78 g

Průměr : 22 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 300 ks

Emise : květen 2021

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie s názvem Staroměstská exekuce je věnována českým pánům, kteří před 400 lety vydechli naposledy.

Zatímco král Fridrich Falcký po prohrané bitvě na Bílé hoře uprchl do Holandska, většina představitelů poraženého stavovského povstání zůstala v českých zemích s nadějí, že císařova odplata za jejich zradu bude mírná. Bohužel se zmýlili a jejich absolutní trest vstoupil do dějin jako staroměstská exekuce. Tato krutá podívaná je známa též jako poprava 27 českých pánů, avšak skutečně urozených mužů bylo mezi odsouzenými jenom několik. Dne 21. června 1621 poslal kat na onen svět 3 odsouzené stavu panského, 7 rytířského, a 17 měšťanského. Byli jimi Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Prokop Dvořecký z Olbramovic, Fridrich z Bílé, Jindřich Otta z Losu, Diviš Černín z Chudenic, Vilém Konecchlumský z Konecchlumí, Bohuslav z Michalovic, Valentin Kochan z Prachové, Tobiáš Štefek z Koloděj, Ján Jesenský, Kryštof Kober z Koberšperku, Jan Šultys z Felsdorfu, Maxmilián Hošťálek z Javořice, Jan Kutnauer ze Sonnenštejna, Simeon Sušický ze Sonnenštejna, Nathanael Vodňanský z Uračova, Václav Maštěrovský z Jizbice, Jindřich Kozel z Peclinovce, Ondřej Kocour z Votína, Jiří Řečický, Michal Witmann, Simeon Vokáč z Chyš, Leander Rüppel z Ruppachu a Jiří Hauenšild z Fürstenfeldu. Pořadí poprav bylo stanoveno podle stavovské důstojnosti. Většině odsouzených byly setnuty hlavy, tři byli oběšeni. Nejkrutější osud potkal proslulého lékaře Jána Jesenského, kterému byl před popravou vyříznut jazyk. Příznivci popravovaných i jejich odpůrci se shodli na tom, že všichni pánové se tváří v tvář smrti zachovali důstojně. Většinou šlo o zralé muže. Duchovní útěchu jim poskytovali kněží, kteří pak přihlížejícímu davu tlumočili poslední slova. Po celou dobu exekuce se však hlasitě troubilo a bubnovalo, aby je lid neslyšel. Ani po smrti neměli popravení klid. Jejich ostatky byly znetvořeny – rozčtvrceny, vplétány do kola, naráženy na kůly a vystavovány na veřejnosti jako výmluvné varování…

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.


Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.